Nowe studia na Uniwersytecie Jagiellońskim

Studia na specjalności nauczanie maszynowe przygotowują do pracy w zawodzie analityka danych w firmach informatycznych, przedsiębiorstwach i instytucjach. Studenci podczas nauki na Wydziale Matematyki i Informatyki poznają metody i narzędzia matematyczne niezbędne do analizy niespójnych, różnorodnych zbiorów danych związanych z nowo rozwijającymi się technologiami.

Kierunek: Informatyka
Specjalność: Nauczanie maszynowe
Typ studiów: drugiego stopnia
Wydział Matematyki i Informatyki UJ

– Nauczanie maszynowe to dziedzina nauki z pogranicza informatyki i statystyki, ściśle wiążąca się z zagadnieniem sztucznej inteligencji. Zajmuje się tworzeniem algorytmów, które same mogą „się uczyć” na podstawie przetwarzanego przez siebie zbioru danych – tłumaczy dr Przemysław Spurek z Instytutu Informatyki i Matematyki Komputerowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

– Studia te będą kształciły analityków danych, których, warto podkreślić, wciąż brakuje na rynku pracy. Nieprzypadkowo absolwenci naszych studiów będą mogli bez problemu znaleźć pracę w firmach informatycznych, przedsiębiorstwach czy wielorakich organizacjach. Będą bowiem posiadali rozległą wiedzę na temat dostępnych rozwiązań programistycznych oraz technologii informatycznych umożliwiających efektywną analizę danych – wyjaśnia naukowiec.

Trzy filary tej specjalności to: sieci neuronowe, głębokie nauczanie i analiza danych.

DR PRZEMYSŁAW SPUREK

– Co więcej będą biegli w zaawansowanych technikach nauczania maszynowego. Trzy filary tej specjalności to: sieci neuronowe, głębokie nauczanie i analiza danych – dodaje. – A to wszystko chcemy podeprzeć podstawami matematycznymi, teorią informatyki i oczywiście ogólnymi przedmiotami, które przygotowują do bycia informatykiem czy programistą. Studenci poznają również metody i narzędzia matematyczne niezbędne do analizy niespójnych, różnorodnych zbiorów danych, związanych z technologiami, które obecnie bardzo dynamicznie ewoluują – mówi dr Przemysław Spurek.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM