W Collegium Maius UJ otwarto wystawę zdjęć Antoniego Pawlikowskiego oraz Franciszka Kleina

20 czerwca na dziedzińcu Collegium Maius odbył się wernisaż wystawy "Krakowskie wariacje", która prezentuje dwie najstarsze kolekcje w zbiorach Archiwum Fotografii Muzeum UJ - Antoniego Pawlikowskiego oraz Franciszka Kleina.

Dwaj działający na początku XX w. fotografowie pozostawili po sobie niezwykle cenny materiał archiwalny ukazujący architekturę Krakowa, wydarzenia publiczne czy życie codziennego miasta. Pokazywali jednak miasto z różnej perspektywy - Antoni Pawlikowski, chcąc uchwycić niezakłócone piękno miasta pracował wczesnym rankiem, fotografował architekturę, place, ulice. Franciszek Klein dla odmiany skupiał się na życiu codziennym Krakowa, uwieczniał scenki uliczne, drobne wydarzenia, przechodniów, przejeżdżające pojazdy. Te dwa odmienne spojrzenia wzajemnie się uzupełniają, dając widzowi możliwośc wyobrażenia wyglądu Kraków na początku poprzedniego stulecia.

Na wystawie, którą można oglądać w Muzeum UJ do 21 sierpnia można zobaczyć także zrekonstruowany zakład fotograficzny należący do Antoniego Pawlikowskiego oraz drobne pamiątki po fotografach.

W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

W <span lang="la">Collegium Maius</span> zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

W Collegium Maius zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika