Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nowe studia na Uniwersytecie Jagiellońskim

Nowe studia na Uniwersytecie Jagiellońskim

Na program studiów na kierunku rosjoznawstwo składają się kursy poświęcone dawnej i współczesnej kulturze rosyjskiej, jej historii i przestrzeni geograficznej, życiu religijnemu, myśli filozoficznej i społecznej, literaturze, muzyce, teatrowi, filmowi, mediom oraz mentalności wyznaczającej specyficzne reguły w kulturalnych i biznesowych kontaktach z Rosjanami. Studia ukazują rozwój cywilizacyjny ojczyzny Dostojewskiego i Mendelejewa, życie codzienne, swoistość rosyjskiej kultury masowej i funkcjonowanie mediów.

Kierunek: Rosjoznawstwo
Typ studiów: pierwszego stopnia
Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ

– Studia rosjoznawcze prowadzone były na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych od kilkunastu lat w ramach kierunku kulturoznawstwo. Były de facto pierwszymi studiami pod szyldem rosjoznawstwa w Polsce – mówi prof. Joachim Diec z Instytutu Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Niemniej, właściwą intencją twórców tej specjalności były studia nad cywilizacją rosyjską, dalece wykraczające poza wąsko pojmowaną kulturę, czyli teatr, literaturę, film czy muzykę. Stąd też zrodził się pomysł, aby stworzyć studia pierwszego stopnia obejmujące również tak istotne kwestie jak mentalność rosyjskiego narodu, doświadczenie historyczne, przestrzeń geograficzna, gospodarka czy instytucje polityczne – wyjaśnia.

– Szczególną cechą naszych studiów jest ich kompleksowość. Skupiają się one na bardzo różnych dziedzinach funkcjonowania Rosji: historii tej cywilizacji, korzeniach religijnych, warunkach geograficznych, piśmiennictwie i literaturze pięknej, na specyficznej rosyjskiej mentalności, sztuce, filmie, życiu codziennym Rosjan, problemach gospodarczych, a także na życiu polityczno-społecznym, tak bardzo kontrowersyjnym zarówno w przeszłości jak i dzisiaj – przyznaje naukowiec. – Co istotne, przez cały okres studiów studenci pogłębiają znajomość języka rosyjskiego w ramach nowatorskiej metody nauczania. Ów bardzo intensywny i skuteczny kurs pozwala na sprawne posługiwanie się rosyjskim bez teoretycznego zagłębiania się w zagadnienia teoretyczno-gramatyczne – dodaje.

Szczególną cechą naszych studiów jest ich kompleksowość. Skupiają się one na bardzo różnych dziedzinach funkcjonowania Rosji (…)

PROF. JOACHIM DIEC

– Studia rosjoznawcze na naszym wydziale może podjąć praktycznie każdy absolwent szkoły średniej legitymujący się świadectwem maturalnym i zainteresowany problematyką rosyjską. Co ważne, nieistotny jest poziom znajomości języka rosyjskiego, albowiem jego kurs w odrębnych grupach proponujemy osobom zarówno początkującym, jak i bardziej zaawansowanym – zaznacza prof. Joachim Diec.

– Warte podkreślenia jest to, że nasi absolwenci zawsze bardzo łatwo znajdowali pracę po ukończeniu studiów zarówno pierwszego, jak i drugiego stopnia. Największa ich liczba odnalazła się w biznesie, często w firmach współpracujących z potężnym obszarem rosyjskojęzycznym. Wśród naszych absolwentów znajdują się członkowie kierownictwa firm, organizacji skupionych na współpracy z szeroko rozumianym Wschodem, a także pracownicy służby konsularnej. Co zrozumiałe, absolwenci studiów pierwszego stopnia na kierunku rosjoznawstwo będą mogli kontynuować naukę na studiach magisterskich, w szczególności kulturoznawczych na specjalności rosjoznawstwo oraz na kierunku studia eurazjatyckie o profilu zdecydowanie praktycznym, obejmującym współczesne kwestie prawne, gospodarcze i polityczne na obszarze postradzieckim i wybranych państwach sąsiednich – zapewnia.

Polecamy również
Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Czy ekrany akustyczne ochronią Ogród Botaniczny UJ przed hałasem?

Czy ekrany akustyczne ochronią Ogród Botaniczny UJ przed hałasem?

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Widok zawartości stron Widok zawartości stron