Ponad milion złotych na uczestnictwo studentów w zagranicznych konkursach

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) opublikowało listę zatwierdzonych projektów w ramach programu Najlepsi z najlepszych! 2.0., którego celem jest wsparcie wybitnie uzdolnionych studentów w rozwoju ich aktywności. Znalazło się na niej 8 wniosków zgłoszonych przez pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W konkursie Najlepsi z najlepszych! 2.0 młodzi naukowcy otrzymują dofinansowanie udziału w konferencjach i rywalizacji w międzynarodowych zawodach oraz konkursach. Program ma wspierać wybitnie uzdolnionych studentów w rozwoju ich kreatywności, innowacyjności i aktywności naukowej. O środki mogli starać się zarówno pojedynczy studenci, jak i zespoły uczestniczące w międzynarodowych wydarzeniach. Projekt realizowany przez jednego studenta może liczyć na grant w wysokości 80 tys. zł, a inicjatywy zespołu studentów - nawet na 320 tys. złotych.

W wyniku przeprowadzonego postępowania 103 oferty zostały przekazane do oceny merytorycznej Zespołowi Ekspertów. Ostatecznie MNiSW wybrało do finansowania 63 projekty, na których realizację przeznaczy 9,47 mln zł. 8 z nich, na łączną kwotę prawie 1,2 mln złotych, zgłosiły naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Są to:

• Programiści przyszłości 2.0, opiekun prof. Paweł Idziak z Wydziału Matematyki i Informatyki - kwota dofinansowania 150 000,00 zł,
  • Prezentacja wyników opisujących wpływ oksygenazy hemowej-1 i Gkwadrupleksów na stabilność genomową w ostrych białaczkach szpikowych, prof. Alicja Józkowicz z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii - 50 000,00 zł,
  • Systematic Insight into Obesity, dr hab. Małgorzata Bały z Wydziału Lekarskiego - 285 185,25 zł,
  • Wydłużenie życia i poprawa jego jakości oraz zmniejszenie śmiertelności pacjentów chorych na nowotwór dzięki prawidłowej kontroli gospodarki wodno-elektrolitowej i eliminacji czynników ryzyka odwodnienia oraz dyselektrolitemii, dr Jakub Kucharz z Wydziału Lekarskiego - 67 830,00 zł,
  • Druk 3D modeli wątroby w planowaniu przedoperacyjnym u chorych poddawanych laparoskopowym resekcjom guzów wątroby - ocena krótkoterminowych wyników leczenia, dr hab. Michał Pędziwiatr z Wydziału Lekarskiego - 250 000,00 zł,
  • Morfometria ludzkich zastawek serca: aortalnej, pnia płucnego i ujść przedsionkowo-komorowych. Anatomiczne podłoże dla operacyjnych i małoinwazyjnych technik leczenia wad zastawkowych serca, dr hab. med. Wiesława Klimek-Piotrowska - 200 000,00 zł,
  • Wpływ polimorfizmów genetycznych oraz wieku na właściwości biomechaniczne, morfologię i budowę anatomiczną ludzkiego ścięgna Achillesa, dr hab. Krzysztof Tomaszewski z Wydziału Lekarskiego - 79 174,00 zł,
  • Innowacyjne zastosowanie biomarkerów w modelu predykcji niepożądanych zdarzeń sercowonaczyniowych u pacjentów leczonych wewnątrznaczyniowo w przebiegu miażdżycy tętnic obwodowych, prof. Rafał Niżankowski z Wydziału Lekarskiego - 79 905,00 zł.

Najlepsi z najlepszych! 2.0 to kontynuacja programów Najlepsi z najlepszych oraz Generacja Przyszłości realizowanych w latach ubiegłych przez resort nauki. Projekt jest finansowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"