Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ul w UJ. Otwarcie Pasieki Uniwersyteckiej

Ul w UJ. Otwarcie Pasieki Uniwersyteckiej

W Ogrodzie Botanicznym UJ rozbzyczało się na dobre. W sobotę, 1 lipca br. zainaugurowano działalność Pasieki Uniwersyteckiej. Wśród gości obecni byli: rektor UJ prof. Wojciech Nowak, kierownik Ogrodu Botanicznego dr hab. Józef Mitka, prof. UJ, prodziekan Wydziału Historycznego prof. Stanisław Sroka, kanclerz UJ Ewa Pędracka-Kwaskowska oraz Przemysław Szeliga i Monika Leleń z Gospodarstwa Pasiecznego „Pasieka Szeligów”, które będzie współpracowało z UJ przy prowadzeniu uli.

Pasieka Uniwersytecka składa się z dwudziestu pięciu uli. W Ogrodzie Botanicznym UJ znajduje się sześć uli, cztery na dachu budynku Wydziału Chemii UJ przy ul. Ingardena 3, a piętnaście w Polance Hallera. W całej pasiece będą hodowane pszczoły rasy kraińskiej linia Galicja i Sklenar.  W każdym ulu będzie mieszkało około 15 tysięcy pszczół. Tego lata Pasieka Uniwersytecka będzie liczyła łącznie około 375 tysięcy, zaś w przyszłym roku około miliona pszczół. Powiększą one liczbę zapylaczy w promieniu 2 km od każdej z pasiek. Wszystkimi ulami będą się opiekować profesjonalni hodowcy pszczół, co jest gwarancją zachowania bezpieczeństwa zarówno owadów jak i okolicznych mieszkańców oraz umożliwia prowadzenie pasieki według najnowszych światowych standardów.

W pasiece w Ogrodzie Botanicznym Akademia Pszczelarza będzie prowadziła zajęcia edukacyjne dla uczniów szkół i przedszkolaków.  Będą tam też prowadzone warsztaty dla osób planujących założenie własnej pasieki, początkujących pszczelarzy oraz specjalistyczne szkolenia podnoszące kwalifikacje i umiejętności hodowców pszczół. – Jeden z uli tej pasieki umożliwi obserwację gniazda rodziny pszczelej przez przeszkloną ścianę – mówi Monika Leleń z Gospodarstwa Pasiecznego „Pasieka Szeligów”. W pasiece kilka razy do roku będą prowadzone otwarte spotkania z okazji na przykład pierwszego oblotu pszczół na wiosnę, zasiedlania nowych rojów, czy miodobrania. Odwiedzający Ogród będą mieć możliwość obserwowania pracy pszczół od wiosny do jesieni.​ – Świat roślin i pszczół jest ze sobą ściśle powiązany, więc oczywiście bardzo cieszymy się z tej inicjatywy, zwłaszcza że zostanie ona połączona z programem edukacyjnym, który będzie przybliżał dzieciom i młodzieży, a także dorosłym, jak pszczoły są dla wszystkich ważne – zaznacza kierownik Ogrodu Botanicznego dr hab. Józef Mitka, prof. UJ.   

W pasiece w Polance Hallera pozyskiwane będą miody nektarowe odmianowe oraz miód wielokwiatowy. Ta pasieka będzie stanowiła również zaplecze dla dwóch pozostałych lokalizacji. Będą w niej hodowane odkłady, czyli młode rodziny pszczele oraz matki pszczele niezbędne do prowadzenia prawidłowej gospodarki pasiecznej. Pasieka ta - inaczej niż ule w Ogrodzie Botanicznym - nie będzie ogólnie dostępna.

Pasieka na dachu budynku Wydziału Chemii przy ul. Ingardena 3 wpisuje się w rozwijający się na całym świecie trend miejskiego pszczelarstwa.  Park Jordana, czy Krakowskie Planty są doskonałym miejscem dla pszczół. – Choroby, ograniczenie bazy pożytkowej pszczoły miodnej, chemizacja rolnictwa i obce rasy pszczół, to wszystko sprawia, że w ostatnich latach chów i hodowla pszczół staje się coraz trudniejsza – opowiada Przemysław Szeliga z Gospodarstwa Pasiecznego „Pasieka Szeligów”. I dodaje: – Miasto oferuje ciągły dostęp do nektaru, miejskie rośliny są regularnie nawożone, podlewane, a miejski mikroklimat jest nieco cieplejszy, co powoduje, że nektar jest obficie wytwarzany, a miód z miejskich pasiek jest czysty i zdrowy.

Otwarciu Pasieki towarzyszyły warsztaty dla dzieci „Poznajemy pszczele obyczaje”.  Najmłodsi mogli nie tylko dowiedzieć się od profesjonalnych pszczelarzy kim są i co robią królowa matka, robotnice i trutnie, ale ubrane w specjalne kombinezony zobaczyć z bliska pracę w pasiece i wnętrze ula, a nawet rozpylać podkurzacz. Zasygnalizowane zostały również zagrożenia, jakie napotykają pszczoły w dzisiejszym świecie oraz co robić, aby pszczołom żyło się lepiej. Mali uczestnicy zajęć dowiedzieli się też, co robić, gdy zostaną użądleni przez owady. Warsztaty poprowadzili członkowie Akademii Pszczelarza.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Delegacja UJ odwiedziła w Kolorado teren badań archeologicznych prowadzonych przez naszych naukowców
Na UJ otwarto konferencję poświęconą wybitnym współczesnym pisarzom rosyjskim
"Uniwersytet u progu niepodległości" - konferencja naukowa i wystawa w Collegium Novum
Bez bólu do zdrowia – III Forum Seniora w Auditorium Maximum UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj