Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Anglojęzyczne studia III stopnia na Wydziale BiNoZ

Anglojęzyczne studia III stopnia na Wydziale BiNoZ

Naukowcy z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UJ starają się nie chodzić utartymi ścieżkami, a tworzyć własne. Uruchamiają właśnie nowe, anglojęzyczne studia III stopnia PhD Programme in Biology.

– Ten kierunek inspirowany jest po trosze moimi doświadczeniami z dwóch projektów, w których brałam udział – mówi dr hab. Joanna Rutkowska, koordynator PhD Programme in Biology. Badaczka w latach 2009-2015 współrealizowała w Instytucie Nauk o Środowisku UJ projekt „Ecology” finansowany z Funduszy Strukturalnych. Równocześnie była jednym z koordynatorów interdyscyplinarnych studiów doktoranckich „SET Społeczeństwo -Technologie - Środowisko”, które były realizowane na dziewięciu wydziałach Uniwersytetu Jagiellońskiego. Głównym celem programu SET było podniesienie jakości i umiędzynarodowienie kształcenia doktorantów oraz młodej kadry naukowej, szczególnie w zakresie prowadzenia interdyscyplinarnych prac badawczych oraz metodologii badań. – Fundusze strukturalne są między innymi po to, żeby utrwalać to, co się dzięki nim wypracowało. To była moja motywacja, przy pracy nad programem studiów, które właśnie uruchamiamy – dodaje dr hab. Joanna Rutkowska.

To, co jest nowe i odróżnia PhD Programme in Biology od stale trwających polskojęzycznych studiów III stopnia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UJ, to po pierwsze, że kształcenie na nich będzie odbywało się wyłącznie w języku angielskim. Po drugie zaś, że kandydaci na studia będą rekrutowani do konkretnych tematów badawczych zaproponowanych przez potencjalnych promotorów. Tematy prac doktorskich znajdują tutaj. Każdy kandydat może wybrać trzy tematy i wskazać ich kolejność. Rekrutacja na studia ruszy w połowie sierpnia, a rozmowa kwalifikacyjna odbędzie 18 września br. Co istotne, nie wszyscy, którzy się zgłoszą będą zapraszani na rozmowę kwalifikacyjną. Przy wyborze kandydata będą też brane pod uwagę jego wcześniejsze osiągnięcia. Opcjonalnie, na studiach PhD Programme in Biology wprowadzona została instytucja zespołu doradców. – To jest ciało powoływane przez opiekuna/promotora i złożone nie tylko z członków jego grupy badawczej, ale także spoza. Zespół doradców raz na rok będzie spotykał się z doktorantem oraz jego promotorem i będzie omawiał postępy w pracy naukowej studenta i służył mu radą. – Takie „spojrzenie z boku” może być przydatne – wyjaśnia dr hab. Joanna Rutkowska.

W roku akademickim 2017/2018 Instytut Botaniki przyjmie dwóch, a Instytut Nauk o Środowisku oraz Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych po czterech doktorantów. Studia będą trwały cztery lata i mogą zakończyć się obroną pracy doktorskiej w dyscyplinie biologia lub ekologia. Tok studiów zapewnia elastyczność i pomaga dostosować uczestnictwo w zajęciach do indywidualnego planu badawczego doktoranta. W programie studiów, poza zajęciami z dziedziny nauk biologicznych, są kursy profilowane pod kątem potrzeb tej grupy doktorantów, takie jak „Philosophy of science with elements of logic” oraz „Efficient Teaching”. Nauka języka angielskiego w ramach kursu „English for Environmental Sciences” będzie prowadzona przez lektora, który jest nie tylko anglistą, ale także biologiem. Studenci będą mieli także kurs „Advanced Research Communication”, na którym będą się szkolili z pisania artykułów naukowych i przygotowywania prezentacji na konferencje. Natomiast celem kursu „Scientific career development” jest zaprezentowanie doktorantom szerokiego wachlarza możliwości dostępnych w czasie studiów, dzięki którym mogą podnieść szansę powodzenia swojej przyszłej akademickiej (lub pozaakademickiej) kariery zawodowej.

– W zeszłym tygodniu dostaliśmy dofinansowanie z programu „PO WER” dla pierwszej kohorty doktorantów, których przyjmiemy w październiku. Projekt jest zatytułowany „WIN Wsparcie INterdyscyplinarności kierunku PhD Programme in Biology” – podkreśla dr hab. Joanna Rutkowska. Wsparcie interdyscyplinarności będzie możliwe dzięki finansowaniu przyjazdów gości zagranicznych, oraz wyjazdów doktorantów na szkoły naukowe i staże metodologiczne poszerzające ich umiejętności w zakresie który nie byłby osiągalny w Polsce. Projekt będzie zapewniał stypendium w wysokości 2 tysięcy zł miesięcznie przez 4 lata studiów. Niezależnie od programu „PO WER”, połowa studentów będzie mogła pobierać dodatkowe stypendium doktoranckie zagwarantowane przez Instytuty. Istnieje też możliwości otrzymania stypendiów z grantów naukowych.

Autorem logotypu projektu „WIN Wsparcie INterdyscyplinarności kierunku PhD Programme in Biology” jest Sewer Salamon.

Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron