Szpital Uniwersytecki powstaje zgodnie z harmonogramem [ZDJĘCIA]

Trwają zaawansowane prace nad budową nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego. Obiekty powstają na 15-hektarowej działce w Krakowie-Prokocimiu. Jak informuje Warbud SA, generalny wykonawca, termin zakończenia robót, wyznaczony na wiosnę 2019 roku, nie jest zagrożony.

Roboty budowlane w obrębie ulic Jakubowskiego i Kostaneckiego rozpoczęły się pod koniec 2015 roku i przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem. Obecnie trwają intensywne prace wykończeniowe. Każdego dnia pracuje tu ok. 600 osób. Wewnątrz ekipy budowlane wykonują wylewki, ściany działowe i kładą tynki, montują okna, fasady i żaluzje dachowe oraz elewacyjne. Równocześnie trwa montaż instalacji elektrycznej, teletechnicznej, wodno-kanalizacyjnej, grzewczej i wentylacyjnej.

Najbardziej intensywne prace prowadzone są w najwyższych budynkach, w których zlokalizowano oddziały łóżkowe oraz w kluczowym dla całej inwestycji budynku F. Mieścić będzie się w nim szpitalny oddział ratunkowy, centralna sterylizacja oraz blok z 24 salami operacyjnym. Ponadto budowlańcom udało się ułożyć pierwszą warstwę poszycia dachowego, dzięki czemu budynek główny jest całkowicie zabezpieczony przed opadami atmosferycznymi. Na dachu trwa również montaż konstrukcji pod urządzania, na których będą zamontowane instalacje solarne, wyciągi i centrale wentylacyjne.

Harmonogram zakłada, że do końca roku ma być gotowa elewacja zewnętrzna budynku głównego, co wraz z zamontowanymi wszystkimi oknami, fasadami i drzwiami zewnętrznymi pozwoli na jego ogrzewanie w okresie zimowym. W planach jest też zakończenie prac „mokrych”: wylewek, robót murarskich i tynkarskich. Jeżeli wykonawcy udałoby się zrealizować te zadania w wyznaczonym terminie, to rok 2018 na budowie Szpitala Uniwersyteckiego upłynie na realizacji prac wykończeniowych, takich jak montaż sufitów, opraw oświetleniowych i osprzętu elektrycznego, układanie wykładzin, malowanie i tapetowanie ścian oraz zagospodarowanie terenu na zewnątrz.

Przyszła siedziba Szpitala Uniwersyteckiego znacząco wpłynie na zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia dla mieszkańców Krakowa i Małopolski. Kompleks składać będzie się z 13 budynków o łącznej powierzchni użytkowej 110 000 m kw. Znajdą się tu 24 sale operacyjne, szpitalny oddział ratunkowy, ponad 30 przychodni, część administracyjna, a także zaplecze dydaktyczne dla studentów UJ CM.

Budowa szpitala to największa i najdroższa inwestycja w regionie. Pochłonie ponad 1,23 mld złotych. 800 mln zł z tej kwoty pokryje budżet państwa. Wsparcie finansowe zadeklarowały także władze województwa, które przekażą 60 mln euro w ramach projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Wykorzystane zostaną także środki własne uczelni, pozyskane z komercyjnego zagospodarowania nieruchomości w rejonie ul. Kopernika. Generalnym wykonawcą robót jest konsorcjum firm Warbud SA (lider), VAMED Standortentwicklung und Engineering GmbH&CO KG i Porr Polska SA.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM