Dwoje stypendystów Programu Fulbrighta wyjedzie do USA

Dr Anna Kaganiec-Kamieńska z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ oraz dr Marcin Waligóra z Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM wyjadą w przyszłym roku akademickim do USA w ramach stypendium Fulbrighta w kategorii Fulbright Senior Award dla pracowników naukowych po doktoracie. Młodzi naukowcy będą realizować swoje badania na Uniwersytecie Portoryko i Uniwersytecie Harvarda.

Dr Anna Kaganiec-Kamieńska odbędzie półroczne stypendium badawcze na Uniwersytecie Portoryko, podczas którego zrealizuje projekt Język, styl życia i tożsamość. "Dyglosja stylu życia" w Portoryko. Laureatka jest adiunktem w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Jej zainteresowania naukowe obejmują m.in. relację język-tożsamość, politykę językową w Ameryce Łacińskiej oraz USA, tożsamość etniczną i narodową, a procesy migracji z Ameryki Łacińskiej do USA. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej oraz programu Society-Environment-Technology. Jest członkiem Asociación de Lingüística y Filología de América Latina, Polskiego Towarzystwa Studiów Latynoamerykanistycznych i Polskiego Stowarzyszenia Hispanistów. Autorka książki Język a tożsamość. Język hiszpański w Ameryce Łacińskiej.

Dzieci w onkologicznych badaniach klinicznych fazy 1. Ryzyko i korzyści społeczne to tytuł projektu, za realizację którego, podczas 2-semestralnego stypendium badawczego, na Uniwersytecie Harvada będzie odpowiedzialny dr Marcin Waligóra z Zakładu Filozofii i Bioetyki UJ CM. Tegoroczny stypendysta Fulbrighta kieruje zespołem naukowym REMEDY (Research Ethics in Medicine Study Group). Prowadzi wykłady i seminaria z etyki, bioetyki i deontologii. Nagradzany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Autor książek Principia fenomenologii i Wstęp do fenomenologii oraz współautor książek Etyczne aspekty decyzji medycznych i Badania naukowe z udziałem ludzi w biomedycynie. Standardy międzynarodowe, a także kilkunastu artykułów naukowych.

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta zarządza Programem Fulbrighta w naszym kraju. Program powstał w 1946 roku w USA i jest jednym z największych programów wymiany naukowej i akademickiej pomiędzy USA a innymi krajami. Stypendia Programu Fulbrighta finansują i ułatwiają pobyt w USA i w Polsce wybitnym polskim oraz amerykańskim absolwentom uczelni wyższych, doktorantom i pracownikom naukowym. Od ponad 58 lat programy stypendialne Komisji Fulbrighta przyczyniają się do zwiększenia wymiany naukowej i akademickiej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Polską. Każdego roku przyznawanych jest ponad 100 stypendiów.

Pełna lista stypendystów, w tym tematy projektów oraz notki biograficzne, dostępna jest na stronie Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

Między neuroróżnorodnością a terapią