Dr Tomasz Żuradzki bliższy zdobycia grantu ERC

Kierownik Interdyscyplinarnego Centrum Etyki Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Tomasz Żuradzki został laureatem 1. edycji konkursu Uwertura organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN). W nagrodę odbędzie staż naukowy w zespole badaczym na Uniwersytecie w Tilburgu, który realizuje grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Pobyt w Holandii ma pomóc filozofowi z UJ w ubieganiu się o własny grant ERC.

Uwertura 1 to konkurs przeznaczony dla naukowców, legitymujących się co najmniej stopniem doktora, którzy kierowali już projektem badawczym finansowanym ze środków NCN. Program ma służyć wsparciu polskiego środowiska naukowego w skutecznym występowaniu o środki europejskie na realizację prowadzonych badań i zwiększenie udziału Polaków w gronie laureatów grantów (ERC). Aby zdobyć niezbędne doświadczenie, polscy badacze odbędą staże w zagranicznych zespołach naukowych realizujących granty ERC, a po powrocie w ciągu 18 miesięcy przygotują i złożą własny wniosek grantowy do tej organizacji.

- Konkurs Uwertura powstał w ramach naszej współpracy z European Research Council i jest adresowany do naukowców zainteresowanych aplikowaniem o granty ERC. Ma im umożliwić nawiązanie współpracy i czerpanie doświadczeń od tych, którzy już takie granty posiadają. Polska jest jednym z siedmiu krajów europejskich biorących udział w tego typu programie - wyjaśnia prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN.

Jednym z laureatów konkursu Uwertura został dr Tomasz Żuradzki, kierownik Interdyscyplinarnego Centrum Etyki UJ, który na Uniwersytecie w Tilburgu zrealizuje projekt Etyka a niepewność: nieokreśloność, loterie i metarozumowania. Badania, na które NCN przeznaczy prawie 100 tys. zł, dotyczyć będą opracowania nowego modelu etycznej oceny decyzji lub działań podejmowanych przez osoby prywatne i decydentów publicznych w różnego rodzaju sytuacjach niepewności. Podstawowa hipoteza projektu zakłada, że wiele obecnie istniejących przepisów i wzorców zachowań regulujących działania w sytuacjach niepewności jest wynikiem heurystyk lub błędów poznawczych.

Dr Tomasz Żuradzki studiował filozofię i nauki polityczne na UJ oraz w London School of Economics (MSc 2006). W 2011 roku obronił doktorat z metaetyki pod kierunkiem prof. Włodzimierza Galewicza. Interesuje się również filozofią polityczną i etyką praktyczną. Brał udział w zagranicznych stażach na Uniwersytetach w Oslo, Oksfordzkim, Islandzkim w Reykjaviku, Georgetown w Waszyngtonie, St Andrews oraz Fondation Brocher w Genewie. Jest kierownikiem Interdyscyplinarnego Centrum Etyki UJ (INCET) oraz członkiem redakcji czasopisma "Diametros", a także redaktorem naczelnym czasopisma popularnonaukowego "Filozofia w Praktyce". Jest kierownikiem realizowanych projektów Ofiary statystyczne, niepewność normatywna, ślepy traf: etyka a podejmowanie decyzji w sytuacjach ryzyka lub niepewności finansowanego przez NCN oraz Ofiary statystyczne, niepewność normatywna, ślepy traf: etyka a podejmowanie decyzji w sytuacjach ryzyka lub niepewności w Ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

W 1. konkursie Uwertura o staże zdecydowało się konkurować 24 badaczy. Do finansowania skierowano ostatecznie 7 projektów, których łączny budżet to ponad 0,5 mln zł. Wyróżnione propozycje też złożyli pracownicy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetów Warszawskiego, Gdańskiego i Wrocławskiego, Instytutu Botaniki PAN oraz Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

Lista projektów zakwalifikowanych do finansowania została opublikowana na stronie Narodowego Centrum Nauki.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu