Konferencja "Polskie Towarzystwo Mikrobiologów: wczoraj - dziś - jutro"

Od 22 do 23 września w Auditorium Maximum UJ odbyła się konferencja naukowa "PTM: wczoraj - dziś - jutro", której organizatorem było Polskie Towarzystwo Mikrobiologów oraz Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ oraz Katedra Mikrobiologii Wydziału Lekarskiego UJ CM.

Konferencja została zorganizowana z okazji przypadającej w tym roku 90. rocznicy powołania Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów, 160-lecia urodzin profesora Odona Bujwida - "ojca mikrobiologii polskiej" i twórcy Katedry Higieny na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także z okazji 130. rocznicy wygłoszenia przez profesora Bujwida na Uniwersytecie Jagiellońskim słynnych "Pięciu odczytów o bakteryach" uznanych za pierwszy wykład z mikrobiologii na ziemiach polskich i pierwszy opublikowany polski podręcznik mikrobiologii.

Tematyka naukowa konferencji, wraz z częścią poświęconą historii polskiej mikrobiologii oraz upamiętnieniu działalności i zasług prof. Odona Bujwida, dała możliwość zaprezentowania współczesnych osiągnięć z różnych dyscyplin mikrobiologii. Odbyły się sesje wykładowe, na które zaproszeni zostali wybitni polscy naukowcy reprezentujący mikrobiologię lekarską, weterynaryjną, przemysłową, żywności i środowiska. Wyniki badań naukowych były również prezentowane w trakcie sesji plakatowych, na których przedstawiono 148 doniesień z różnych ośrodków naukowych polskich i zagranicznych.

Konferencja była także okazją do zaprezentowania działalności i historii 14 terenowych oddziałów PTM. Materiały konferencyjne opublikowano w formie książki. Zakończenie konferencji uświetnił koncert zespołu "Wyspa Kraków" z udziałem wokalistki Jagi Wrońskiej.

materiały organizatora

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>