Nowy wydział UJ zainaugurował swój pierwszy rok akademicki

2 października 2017 r. na Kampusie 600-lecia Odnowienia UJ odbyła się pierwsza uroczysta inauguracja roku akademickiego na niedawno utworzonym Wydziale Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (WGiG UJ).

Uczestników ceremonii powitał dziekan WGiG UJ prof. Bolesław Domański, po czym głos zabrał rektor UJ prof. Wojciech Nowak, który w swoim wystąpieniu podkreślił wagę decyzji o utworzeniu nowego wydziału oraz pożyczył jego przedstawicielom pomyślnej i owocnej działalności. Zwracając się do nowo przyjętych studentów, rektor pogratulował im wyboru fascynującego kierunku studiów.

Następnie do studentów zwróciła się prodziekan WGiG UJ ds. studenckich dr hab. Marta Oszczypko-Clowes, życząc im, między innymi, by jak najlepiej wykorzystali lata studiów, nie ograniczając się do zadań wymaganych przez nauczycieli akademickich, ale samemu stawiając pytania będące źródłem nowych naukowych wyzwań.

Ważną częścią uroczystości było ślubowanie studentów pierwszego roku, po którym głos zabrali przedstawiciele studentów z Samorządu Studenckiego, Koła Geografów UJ oraz Koła Geologów UJ. Przybliżyli oni nowym koleżankom i kolegom działalność reprezentowanych przez siebie organizacji, zachęcając do zaangażowania się nią. Następnie wręczono nagrody i złożono podziękowania studentom, którzy w ubiegłym roku akademickim wykazali się szczególnymi osiągnięciami w trakcie zajęć oraz w szczególny sposób pomogli w przeprowadzce wchodzących w skład nowo utworzonego wydziału jednostek.

Zwieńczeniem oficjalnej części uroczystości był wykład prof. dr hab. Joachima Szulca, zatytułowany „Geologia i Wino”, w trakcie którego omówione zostały m.in. związki pomiędzy budową geologiczną, a charakterem i jakością wina, mineralogiczne i geochemiczne aspekty właściwości i jakości wina oraz paleontologia roślin winoroślowatych.

Wydział Geologii i Geografii UJ – szesnasty wydział Uniwersytetu Jagiellońskiego - rozpoczął działalność w 2017 roku. W jego skład wchodzą Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej oraz Instytut Nauk Geologicznych. Wcześniej jednostki te były częścią Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej