Peter Rassek z nagrodą historyczną im. Felczaka i Wereszyckiego

Ukłonem w kierunku niemieckiej historiografii był werdykt kapituły Nagrody im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego. Laureatem jej siedemnastej edycji został historyk z Niemiec, Peter Rassek. Nagrodę wręczono 14 października br., na zakończenie obrad III Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, który od 11 października br. odbywał się w Krakowie.

Kapituła doceniła historyka za książkę „Für ein freies Polen und ein liberales Preußen: Czartoryskis Deutschlandpolitik am Vorabend der Revolution von 1848. Ein Beitrag zur polnisch-deutschen Beziehungsgeschichte” o polityce obozu księcia Adama Czartoryskiego w latach 1840-1848 względem Prus. Ta praca ukazuje nieznaną kartę stosunków polsko-niemieckich w XIX w., które na przestrzeni dziejów uchodziły za trudne – wyjaśniał przewodniczący Kapituły Nagrody prof. Michał Pułaski.

Nagrodę honorową, za całokształt dokonań otrzymał Istvan Kovacs, pracownik Instytutu Historii Węgierskiej Akademii Nauk w Budapeszcie. Doceniono całość dorobku węgierskiego historyka, a także zgłoszoną na tegoroczny konkurs pracę "Honwedzi, emisariusze, legioniści. Słownik biograficzny polskich uczestników Wiosny Ludów na Węgrzech 1848–1849". Istvan Kovacs był już laureatem nagrody głównej im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego w 2001 r.

Nagrodę, której patronami są dwaj wybitni, nieżyjący już historycy, związani z Uniwersytetem Jagiellońskim: Wacław Felczak i Henryk Wereszycki, przyznawana jest dla najlepszej książki dotyczącej dziejów narodów Europy Środkowo-Wschodniej XIX i XX wieku oraz ich relacji z Polską. Konkurs po raz pierwszy zorganizowany został w 2001 r. z inicjatywy Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nagroda naprzemiennie przyznawana jest historykom polskim i zagranicznym. Fundatorem nagrody jest Wydawnictwo Literackie

Wśród zagranicznych laureatów Nagrody im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego znaleźli się m.in Jan Němeček, Vasilij Melik, Jan Křen, Peter Vodopivec, Alberto Basciani, Martin Homza, Michał Slivka, Eva Semotanová, Ondřej Felcman, Hans Henning Hahn, Jarosław Hrycak, Emil Brix, Arnold Suppan.

W gronie dotychczasowych laureatów z Polski są m.in. Włodzimierz Mędrzecki, Jerzy Kłoczowski, Michał Pułaski, Piotr Majewski, Stanisław Pijaj, Marek Kornat, Jan J. Bruski, Andrzej Kastory, Arkadiusz Janicki.

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa