Wyniki parametryzacji: wszystkie jednostki UJ z kategorią A i A+

Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN) ocenił działalność naukową i badawczo-rozwojową 1000 jednostek naukowych działających w 8 obszarach. 16 wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków uzyskało najwyższe kategorie A+ i A. To pierwsza taka kompleksowa ocena od 2013 roku.

KEJN dokonał oceny działalności naukowej i badawczo-rozwojowej na postawie elektronicznych ankiet wypełnionych przez jednostki naukowe. Pod uwagę brano osiągnięcia naukowe i twórcze, potencjał naukowy, praktyczne efekty działalności naukowej i artystycznej oraz pozostałe efekty działalności naukowej i artystycznej.

"O skali przedsięwzięcia niech świadczy fakt, że uczelnie i instytuty przedstawiły ok. 1 mln efektów związanych z działalnością naukową. W ocenie parametrycznej wzięło udział ok. 180 czołowych ekspertów ze wszystkich dziedzin nauki i sztuki pracujących w 20 zespołach ewaluacji oraz jednym zespole do spraw oceny jednostek prowadzących działalność naukową na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa (członkowie posiadali uprawnienia do dostępu do informacji niejawnych)" - informuje w komunikacie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Eksperci z zespołów ewaluacji przyznali jednostkom naukowym odrębne oceny punktowe za przedstawione osiągnięcia w ramach każdego z czterech kryteriów. Oceny uzyskane przez poszczególne jednostki naukowe w ramach poszczególnych kryteriów zostały porównane z wartościami ocen referencyjnych dla kategorii A i B, ustalonych przez KEJN i zatwierdzonych przez ministra nauki. Wyniki porównania stanowiły podstawę do zaliczenia jednostki naukowej do kategorii naukowej A, B lub C.

Ponadto została przeprowadzona dodatkowa ocena ekspercka (6 kryteriów) w celu wyłonienia spośród jednostek z kategorią A, jednostek szczególnie wyróżniających się jakością prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych, które zaliczone zostały do kategorii A+.

W Uniwersytecie Jagiellońskim najwyższą kategorię A+ przyznano Wydziałowi Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Wydziałowi Filozoficznemu oraz Wydziałowi Matematyki i Informatyki. Pozostałe 13 wydziałów i Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków uzyskało kategorię A.

Z wynikami kompleksowej oceny jednostek naukowych można zapoznać się na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

Między neuroróżnorodnością a terapią

Absolwenci UJ CM wśród najlepszych w wiosennej sesji Lekarskiego Egzaminu Końcowego