Studentka WBBiB UJ wyróżniona przez L’Oréal

Anna Konturek-Cieśla otrzymała stypendium L’Oréal-UNESCO dla kobiet w nauce. Studentkę biotechnologii molekularnej na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ (WBBiB UJ) uhonorowano za badania nad zrozumieniem mechanizmów odpowiedzialnych za utrzymanie stabilności genetycznej zarówno w prawidłowych komórkach hematopoetycznych, jak i w czasie rozwoju ostrych białaczek szpikowych (AML) u dzieci.

Już po raz 17. w ramach programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki przyznano nagrody kobietom, które prowadzą badania z zakresu szeroko pojętych nauk o życiu, m.in.: psychologii, medycyny, biologii czy chemii. Poza otrzymaniem stypendiów nagrodzone badaczki, przy wsparciu organizatorów programu oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, biorą udział w międzynarodowych konferencjach i sympozjach. Dzięki temu promują swoje osiągnięcia naukowe nie tylko wśród naukowców, ale także szerszej opinii publicznej, tak aby służyły one całemu społeczeństwu.

Anna Konturek-Cieśla została laureatką stypendium w kategorii magistranckiej. Jury nagrodziło ją za projekt Wpływ oksygenazy hemowej-1 i G-kwadrupleksów na stabilność genomową w patogenezie ostrych białaczek szpikowych (AML) u dzieci, który realizuje pod bezpośrednim kierownictwem dr Karoliny Bukowskiej-Strakovej oraz pod opieką prof. Alicji Józkowicz. Szereg prac pokazuje, że szczególnie istotne są mechanizmy utrzymujące stabilność genetyczną komórki, a zwłaszcza poprawną strukturę DNA. Zespół badawczy przypuszcza, że jednym z nich jest utrzymanie prawidłowego poziomu wolnego hemu, osiągane dzięki aktywności białka ochronnego - oksygenazy hemowej-1 (HO-1), rozkładającej hem w obrębie komórek.

- Aby zweryfikować hipotezę badawczą, wykonam doświadczenia zarówno na linii komórkowej, jak i na materiale klinicznym pochodzącym od pacjentów z AML. Analiza wpływu HO-1 na powstawanie aberracji genomowych zostanie dokonana za pomocą technik inżynierii genetycznej oraz technik analitycznych. Badania zostaną następnie dopełnione bioinformatyczną analizą najczęściej zmutowanych genów w AML pod kątem obecności sekwencji tworzących struktury G-kwadrupleksów. Otrzymane wyniki umożliwią rozszerzenie wiedzy na temat patogenezy chorób układu krwiotwórczego - wyjaśnia Anna Konturek-Cieśla.

Laureatka studiuje biotechnologię molekularną na WBBiB UJ. Pracę magisterską przygotowuje w Zakładzie Biotechnologii Medycznej pod bezpośrednim kierownictwem dr Karoliny Bukowskiej-Strakovej oraz pod opieką prof. Alicji Józkowicz. W 2015 roku ukończyła praktykę zawodową w laboratorium diagnostyki Instytutu Pediatrii Katedry Immunologii Klinicznej i Transplantologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Obecnie odbywa staż w Zakładzie Hematologii Molekularnej na Uniwersytecie w Lund w Szwecji. Jest współautorką 1 publikacji naukowej oraz tegoroczną laureatką konkursu Najlepsi z Najlepszych! 2.0. ogłoszonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prezentowała uzyskane wyniki na konferencjach naukowych o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Aktywnie działa na rzecz promowania nauki oraz angażuje się w działalność Studenckiego Koła Naukowego Immunohematologii UJ.

Program L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki organizowany jest od 2000 roku. W ramach dotychczasowych 17 edycji wyróżnionych zostało już 87 kobiet. Tegoroczne stypendystki dołączyły równocześnie do grona ponad 2700 kobiet na całym świecie nagrodzonych w międzynarodowych edycjach programu pod nazwą L’Oréal-UNESCO For Women in Science, który odbywa się w 115 krajach. Celem programu jest udzielenie wsparcia finansowego i promowanie osiągnięć naukowych utalentowanych kobiet - naukowców i zachęcanie ich do kontynuacji prac zmierzających do rozwoju nauki.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu