Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

„Oto był człowiek”

„Oto był człowiek”

Profesor Tadeusz Ulewicz należy do tych uniwersyteckich naukowców, o których się nie zapomina, nie tylko dlatego, że o pamięć o nim dbają jego uczniowie i przyjaciele, ale przede wszystkim ze względu na to, jak wyjątkową był postacią. W stulecie jego urodzin Wydział Polonistyki UJ, Wydział I Filologiczny PAU i Wydział Filologiczny UP w Krakowie zorganizowały sesję naukową „Profesor Tadeusz Ulewicz jako badacz dawnej literatury i kultury”, która odbyła się 27 października br. w auli Polskiej Akademii Umiejętności.

Prof. Lucjan Suchanek, otwierając konferencję, wspominał profesora Ulewicza, jego miłość do łaciny oraz niezwykłą rzetelność wiedzy wymaganej od siebie oraz od innych. – Wiadomo, że bywają profesorowie wybitni, ale są także profesorowie-legendy. Niewątpliwie taką legendą jest profesor Tadeusz Ulewicz – mówił prof. Lucjan Suchanek. – Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze inne cechy profesora, a mianowicie na patriotyzm i jego niezwykłą prawość oraz uczciwość – dodawał. 
 
Podczas sesji dedykowanej profesorowi Tadeuszowi Ulewiczowi swoje odczyty wygłosili także prof. Julian Maślanka, pomysłodawca spotkania, prof. Maciej Włodarski, prof. Elwira Buszewicz, prof. Alina Nowicka-Jeżowa i prof. Piotr Borek. Profesor Andrzej Borowski, następca profesora Tadeusza Ulewicza na stanowisku kierownika Katedry Historii Literatury Staropolskiej na Wydziale Polonistyki UJ, tłumaczył, że w biografii naukowej profesora Ulewicza można wyróżnić cztery główne i wzajemnie na siebie zachodzące obszary tematyczne. Pierwszy, to tożsamość i świadomość narodowa oraz patriotyzm, jako określenie świadomości narodowej. Drugi obszar, to związki kulturalne polsko-włoskie w bardzo szerokim i nowoczesnym ujęciu. Trzeci temat zainteresowań profesora, to książka, księgoznawstwo, oddziaływanie druku w Polsce i Europie i metodologia edytorstwa naukowego. Czwartym zespołem tematycznym była twórczość Jana Kochanowskiego. – Prof. Tadeusz Ulewicz należał do tej generacji nauczycieli akademickich naszej uczelni, która stanowiła dla nas pomost pomiędzy dawnymi a nowymi laty. Jednym ze wspólnych dla całej tej formacji pokoleniowej wyznaczników było to, że należeli do niej polscy uczeni, zamykający formalnie maturą etap swojego wykształcenia, a zarazem własnej formacji duchowej i umysłowej, w szczególnej atmosferze kulturalnej XX- lecia międzywojennego i niepodległości odrodzonej Rzeczypospolitej. Następne etapy edukacji to pokolenie, do którego należał profesor Ulewicz, musiało kontynuować w warunkach zupełnie temu niesprzyjających. Katastrofa wojenno-okupacyjna, niesłychanie złożone doświadczenia z niej wynikające, odzwierciedliły się w rozmaitych tekstach i przede wszystkim w osobowości profesora – kontynuował prof. Andrzej Borowski. Podsumowując wystąpienie o swoim mistrzu, profesor Borowski zacytował „Juliusza Cezara” Williama Szekspira, a dokładnie mowę Antoniusza nad ciałem Brutusa: „On jeden myślał uczciwie i sądził,/ Że to uczyni dla dobra ogółu;/ Życie wiódł prawe, a wszystkie żywioły/ Tak przemieszane w nim były, że może/ Natura światu rzec: „Oto był człowiek!”.

 

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron