Książka z afiliacją UJ nagrodzona na targach Expodent 2017

"Diagnostyka i leczenie dysfunkcji czaszkowo-żuchwowych w ujęciu holistycznym" autorstwa Barbary Czerwińskiej-Niezabitowskiej i Małgorzaty Kulesy-Mrowieckiej z afiliacją Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, Wydziału Nauk o Zdrowiu, Instytutu Fizjoterapii uzyskała I miejsce w kategorii Wydawnictwo roku 2017 na XXIII Targach Stomatologicznych Expodent 2017.

W książce wskazano na interdyscyplinarną wagę problemu zaburzeń czynnościowych narządu żucia, które powinny być rozpatrywane w dużo szerszym kontekście niż dotychczas. Autorki dowodzą, że zaburzenia czynnościowe układu ruchowego narządu żucia nie są problemem wyodrębnionej specjalizacji i w ich przypadku konieczne jest współdziałanie stomatologii z medycyną ogólną w połączeniu z fizjoterapią.

Autorki stworzyły własną szkołę leczenia pacjentów z zaburzeniami narządu żucia. Przez lata wypracowały wartościową metodę diagnostyki i leczenia, i stały się niepodważalnym klinicznym autorytetem w swojej dziedzinie.

W przedstawionej publikacji podkreśla się znaczenie instrumentów diagnostycznych, takich jak diagnostyka radiologiczna oraz przestrzenne usytuowanie szczęki w artykulatorze. Te instrumenty w połączeniu z oceną warunków okluzyjnych, postawy ciała pacjenta i jego stanu psychicznego pozwalają dobrze zaplanować leczenie. Pominięcie któregokolwiek z omawianych etapów może stanowić problem dla terapii, której ważnym elementem jest autorski program fizjoterapii stawów skroniowo-żuchwowych dr n. med. Małgorzaty Kulesy-Mrowieckiej. Zwrócenie uwagi na wzajemne relacje postawy ciała z okluzją zębów to istotny aspekt, który może być czynnikiem stymulującym wielu lekarzy zajmujących się tą problematyką. O słuszności takiego podejścia przekonują bogato udokumentowane opisy wielu przypadków klinicznych.

Relację z promocji książki można odnaleźć w miesięczniku UJ "Alma Mater" (luty 2017, nr 191, s. 102-103).

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"