UJ CM zwycięzcą konkursu LUMEN 2017

Projekt UJ CM zatytułowany „Wsparcie w Uniwersytecie Jagiellońskim - Collegium Medicum procesów zarządzania badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi jako strategicznego elementu nowoczesnej organizacji” zdobył pierwsze miejsce w konkursie LUMEN 2017 w kategorii Zarządzanie.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 13 listopada br. podczas konferencji LUMEN 2017 w Warszawie, a odebrała ją  prof. Krystyna Sztefko, pełnomocnik rektora UJ ds. kształcenia i współpracy międzynarodowej w CM.

Nagrodzony projekt UJ CM, stanowił odpowiedź na zgłaszany przez pracowników naukowych problem nadmiernego obciążenia procesami administracyjnymi związanymi z realizacją projektów badawczych. Aby temu przeciwdziałać, powołano zespół koordynatorów ds. administracyjnej obsługi projektów naukowych oraz zespół ds. badań klinicznych – pierwsze w skali kraju zespoły tego typu. W ciągu kilku lat wdrożyły one liczne techniki wspierania pracowników naukowych, co pozwoliło w istotny sposób podnieść jakość warunków ich pracy. Wsparcie oferowane badaczom objęło kompleksowy zakres usług – przez pomoc w obsłudze administracyjnej, formalnej i prawnej realizowanych projektów i składanych wniosków grantowych, przez prowadzenie cyklicznych szkoleń i konsultacji z badaczami w celu poznania ich potrzeb i oczekiwań, aż po nawiązywanie współpracy z podmiotami leczniczymi i negocjowanie warunków realizacji projektów naukowych.

Inicjatywa przyniosła wymierne korzyści: wzrost o 400% liczby realizowanych projektów, szczególnie tych o charakterze badań klinicznych, zwiększenie o 146 % liczby projektów przedkładanych do oceny etycznej Komisji Bioetycznej, a 126% liczby projektów na jednego koordynatora.

Obecnie oba zespoły są częścią Działu Administracyjnego Wsparcia Projektów i Współpracy Międzynarodowej UJ CM, który zapewnia kompleksową obsługę prowadzonych w uczelni projektów badawczych.

Pomysłodawcą oraz inicjatorem projektu był prorektor UJ CM prof. Tomasz Grodzicki (wówczas dziekan Wydziału Lekarskiego), a w zespole projektowym byli: zastępca kanclerza UJ ds. CM Joanna Nikodemowicz oraz Ewelina Bętkowska, kierownik Sekcji ds. Badań Klinicznych.

Konkurs Leaders in University Management – LUMEN 2017, organizowany przez PCG Academia oraz Fundację Rektorów Polskich jako partnera merytorycznego, skierowany był do osób lub zespołów odpowiedzialnych za realizację projektów i przedsięwzięć w obszarach efektywnego zarządzania uczelnią. Jego celem była identyfikacja najlepszych praktyk związanych z profesjonalnym zarządzaniem szkolnictwem wyższym. Towarzyszył on – gromadzącej kilkuset liderów zarządzania uczelniami z Polski i zagranicy –konferencji LUMEN podczas której dyskutowane były tematy związane z rekrutacją i utrzymaniem studentów, analityką i raportowaniem danych czy akredytacją szkół wyższych. W tegorocznej, drugiej edycji konkursu, zgłoszenia przyjmowane były w trzech kategoriach: rozwój, zarządzanie i współpraca.

Zwycięzców wyłoniła kapituła złożona z uznanych postaci szkolnictwa wyższego, nauki i biznesu pracująca pod przewodnictwem prof. Jerzego Woźnickiego z Politechniki Warszawskiej, prezesa Fundacji Rektorów Polskich.
W gronie nominowanych w kategorii „Zarządzanie”, obok Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum, znalazły się: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (projekt: Jak rozmawiać, żeby dobrze leczyć? Warsztaty komunikacji i staże dla przyszłych lekarzy) oraz Politechnika Warszawska (projekt: Zespół Rektorski ds. innowacyjnych form kształcenia – INFOX PW).

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ