Nagrody Miasta Krakowa dla pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Beata Szymańska-Aleksandrowicz, zespół profesora Władysława Śliwińskiego oraz doktoranci Sonia Bała i Tomasz Gwiazda zostali laureatami tegorocznych Nagród Miasta Krakowa. Uroczyste wręczenie statuetek odbyło się 30 listopada w sali Obrad Rady Miasta Krakowa.

Nagrody Miasta Krakowa mają wieloletnią tradycję - po raz pierwszy przyznane zostały w 1933 roku, ale swoją historią sięgają XVI wieku. Pierwszym znanym z nazwiska laureatem był Mikołaj Jaskier, który w 1535 r. otrzymał nagrodę za kodyfikację prawa miejskiego. Obecnie wręczane są w uznaniu wybitnych osiągnięć i dokonań mających związek z naszym miastem w trzech dziedzinach: kultura i sztuka, nauka i technika oraz sport za dokonania w okresie dwóch poprzedzających lat lub za całokształt działalności.

Beatę Szymańską-Aleksandrowicz, emerytowaną profesor Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, nagrodzono w kategorii kultura i sztuka. Laureatka debiutowała w 1960 roku na łamach "Dziennika Polskiego". Teksty publikowała m.in. w: "Kulturze", "Magazynie Kulturalnym", "Nowym Wyrazie", "Przekroju", "Życiu Literackim". Pisała również artykuły do "Przeglądu Filozoficznego i Studiów Filozoficznych". Opublikowała 11 zbiorów wierszy. Od lat aktywnie działa na rzecz krakowskiego środowiska pisarzy. Obecnie jest wiceprezesem krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Nagrodę Miasta Krakowa otrzymał również zespół prof. Władysława Śliwińskiego z Wydziału Polonistyki UJ. Badacze zrealizowali projekt naukowy "Słownictwo dyferencyjne w dramatach Stanisława Wyspiańskiego. Studia leksykologiczno-leksykograficzne", zakończony publikacją 6-tomowego opracowania monograficznego. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie badawcze w polskim językoznawstwie, przynoszące pełną, wielostronną charakterystykę leksyki nacechowanej stylistycznie w całej twórczości jednego autora. Badania trwały 4 lata. Dogłębnej analizie poddano 5 klas słownictwa dyferencjalnego: archaizmy i historyzmy, dialektyzmy i słownictwo ewokujące kulturę ludową, neologizmy i modyfikacje semantyczne leksemów, potocyzmy i słownictwo ekspresywne, terminologię specjalistyczną. Badania objęły wszystkie utwory dramatyczne Wyspiańskiego - 11 tomów "Dzieł zebranych".

Kapituła Nagrody Miasta Krakowa przyznała też wyróżnienia za najlepsze prace dyplomowe, których tematyka jest związana z Krakowem. Wśród laureatów znalazło się dwoje doktorantów Wydziału Historycznego - Sonia Bała (nagrodzona za pracę magisterską "Gotyckie maswerki kościoła Mariackiego w Krakowie" napisaną pod opieką dr. hab. Marka Walczaka) i Tomasz Gwiazda (nagrodzony za pracę magisterską "Tempus edax rerum. Utracone kościoły Krakowa wzniesione w okresie od X do XVIII wieku, w świetle badań archeologicznych", której promotorem był prof. Jacek Poleski).

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ