Nagrody Urzędu Patentowego RP za najlepsze prace naukowe

Czworo autorów prac licencjackich, magisterskich i doktorskich z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego zostało laureatami 15. edycji konkursu Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (UP RP) na pracę naukową, informację medialną, plakat i krótki film z zakresu własności intelektualnej. Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się w ubiegły piątek w warszawskim kinie Iluzjon.

"Idea dorocznych konkursów ogłaszanych przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej od początku wspierana jest przez Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, co świadczy o tym, że najwyższe instytucje państwowe doceniają potrzebę upowszechniania wiedzy w zakresie ochrony rozwiązań technicznych, naukowych i projektowych. Inicjatywa ta wspierana jest także przez liczne środowiska opiniotwórcze. Z ogromną życzliwością w prace konkursowego Jury angażują się wybitne autorytety naukowe i artystyczne, w tym rektorzy i członkowie władz wiodących polskich uczelni, co owocuje stałym wzrostem poziomu zgłaszanych i nagradzanych prac" - czytamy na stronie UP RP.

W kategorii prac naukowych przyznano 22 nagrody, w tym 4 dla autorów z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyróżnienie za rozprawę doktorską Muzyka w prawie autorskim. Pojęcie dzieła muzycznego, napisaną pod opieką prof. Janusza Barty, otrzymał dr Grzegorz Mania. Za pracę magisterską Prawnoautorska ochrona graficznego interfejsu użytkownika programu komputerowego, której promotorem był prof. Ryszard Markiewicz, kapituła konkursu nagrodziła Bartosza Posłusznego. Nagrodę za pracę licencjacką Rola prawa do znaku towarowego i wzoru przemysłowego w strategii budowania wizerunku start-upu przyznano Joannie Płoszaj. Wyróżnienie za pracę licencjacką Znak towarowy w procesie kreowania marki na rynku muzycznym odebrał też Michał Knapik. Opiekunem naukowym obydwu prac była dr hab. Anna Tischner.

Tegorocznej ceremonii wręczenia nagród towarzyszyła multimedialna prezentacja prac laureatów konkursu na plakat oraz projekcje nagrodzonych filmów. Uroczystość wzbogacił wykład prof. Krzysztofa Kluszczyńskiego Dlaczego inżynier-wynalazca powinien być humanistą.

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ