Ireneusz Białek wśród 100 wpływowych Polaków z niepełnosprawnością

Fundacja Integracja opublikowała "Listę Mocy" - pierwszą w naszym kraju książkę dotyczącą środowiska osób z niepełnosprawnością. Publikacja zawiera 100 inspirujących wywiadów z bohaterami, których łączy optymizm, siła i waleczność, a swoją energią zarażają też innych. Wśród nich znalazł się Ireneusz Białek, kierownik Działu ds. Osób Niepełnosprawnych UJ.

"Inspiracją do stworzenia Listy Mocy byli przyjaciele z brytyjskiej organizacji Shaw Trust, partnera Integracji, którzy od kilku lat tworzą taką listę w swoim kraju. Postanowiliśmy wydać jej polski odpowiednik, ponieważ moc i jej ambasadorzy potrzebni są tym wszystkim, którzy patrzą na swoje ograniczenia, a nie możliwości. Wyboru bohaterów i przygotowania publikacji podjęły się redakcje mediów Integracji. Wspólnie z Czytelnikami znaleźliśmy osobowości, które zwłaszcza w ostatnich latach, wywierają pozytywny wpływ, są liderami zmian, zmieniają życie innych, mają wyjątkowy wkład w życie społeczne, dzielą się wiedzą i talentami, robią wiele z potrzeby serca i mogą być wzorami" - czytamy na stronie Fundacji Integracja.

Książka Lista mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością wydano z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Publikacja jest bezpłatna i dostępna na stronie www.niepelnosprawni.pl. Projekt finansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Partnerami akcji są Fundacja PZU i Fundacja LOTTO.

Ireneusz Białek jest kierownikiem Działu ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prezesem Fundacji Menedżerowie Jutra Moffin, organizacji, która na szeroką skalę tworzy narzędzia i warunki do podejmowania i wdrażania inicjatyw w zakresie odpowiedzialności społecznej biznesu. W 1999 roku został powołany na stanowisko Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych. Autor kompleksowego programu wsparcia osób z niepełnosprawnościami w dostępie do edukacji, w wyniku którego na UJ w 2005 r. powstało Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych z pełnym zapleczem technologicznym. Inicjator szerokiej współpracy międzynarodowej na rzecz pogłębiania świadomości niepełnosprawności wśród nauczycieli akademickich, koordynator trzech dużych projektów europejskich w tym obszarze.

Przypominamy, że to drugie w ostatnim czasie wyróżnienie dla Ireneusza Białka. W listopadzie br. przyjęła go do swojego grona Ashoka, największa i najbardziej prestiżowa światowa sieć innowatorów społecznych. Należy do niej zaledwie 3,5 tys. osób na całym świecie, w tym m.in. twórca Wikipedii, inicjator ruchu Slow Food czy ojciec certyfikatu Fair Trade.

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum