Stypendia resortu nauki dla kilkunastu młodych naukowców UJ

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało listę ustanowionych w 2017 roku stypendiów dla wybitnych młodych naukowców. W gronie 209 badaczy, prowadzących wysokiej jakości badania i cieszących się imponującym dorobkiem naukowym w skali międzynarodowej, jest 17 osób z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureaci będą otrzymywali ponad 5 tys. zł miesięcznie przez okres do 3 lat.

Stypendia przeznaczone są dla młodych badaczy - do 35. roku życia - zatrudnionych w ramach stosunku pracy w polskich jednostkach prowadzących działalność naukową. Stanowią one nagrodę za osiągnięcia naukowo-badawcze. Warunkiem, jaki muszą spełnić kandydaci, jest kontynuowanie pracy naukowej przez 3-letni okres finansowania. Kwota stypendium uzależniona jest od wysokości minimalnej miesięcznej stawki wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego dla stanowiska profesora zwyczajnego zatrudnionego w uczelni publicznej, a więc co roku jest inna. W roku 2017 stypendium wynosi 5390 zł.

Jak poinformował w komunikacie resort nauki, w 13. edycji konkursu na rozpatrzono 1159 wniosków. W tym roku stypendia przyznano 209 wybitnym młodym naukowcom. 17 z nich prowadzi badania na Uniwersytecie Jagiellońskim. Są to: dr Agnieszka-Gunia-Krzyżak (Wydział Farmaceutyczny), dr Marek Pawlak (Wydział Historyczny), dr Michał Zawadzki (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej), dr Iwona Tomaszewska i dr Marcin Magierowski (Wydział Lekarski), dr Martyna Krzykawska-Serda i dr Aleksandra Grabiec (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii), dr Gabriela Grzybek i dr inż. Michał Świętosławski (Wydział Chemii), dr Łukasz Jakubczyk i dr Marta Ruda (Wydział Filologiczny), dr Michał Silarski (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej), dr Przemysław Tacik (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych), dr Maria Kobielska (Wydział Polonistyki), dr Piotr Zieliński (Wydział Biologii i Nauk o Ziemi), dr Justyna Łabuz (Małopolskie Centrum Biotechnologii) oraz dr Krystian Barzykowski (Wydział Filozoficzny).

Pełna lista laureatów jest dostępna na stronie internetowej nauka.gov.pl.

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

Między neuroróżnorodnością a terapią