Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Krakowski synchrotron udostępni swoją infrastrukturę badawczą

Krakowski synchrotron udostępni swoją infrastrukturę badawczą

W październiku bieżącego roku naukowcy z Polski i zagranicy uzyskają dostęp do infrastruktury badawczej Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris w Krakowie. Pomiary będzie można przeprowadzać na stacjach pomiarowych PEEM, XAS i UARPES. Termin naboru wniosków o dostęp do nich zostanie ogłoszony wkrótce.

 

Linia badawcza PEEM/XAS (photoemission electron microscopy / X-ray absorption spectroscopy) wykorzystuje promieniowanie synchrotronowe emitowane przez magnes zakrzywiający i jest dedykowana do pomiarów mikroskopowych i spektroskopowych w zakresie miękkiego promieniowania rentgenowskiego. Może być wykorzystywana w takich dziedzinach nauki jak: fizykochemia materiałów, nanomagnetyzm, biologia i geologia. Linia powstała w ramach współpracy z Instytutem Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera Polskiej Akademii Nauk oraz Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Linia badawcza UARPES (ultra angle-resolved photoemission spectroscopy) będzie dostarczać fotony w zakresie próżniowego ultrafioletu do badań techniką kątowo-rozdzielczej spektroskopii fotoelektronów (ARPES). Technika badawcza ARPES należy do kanonu wyposażenia źródeł promieniowania synchrotronowego trzeciej generacji. Ma podstawowe znaczenie dla rozwoju nauki i technologii, gdyż pozwala na pełny opis doświadczalny struktury elektronowej materii. Struktura elektronowa wyznacza zasadniczo wszystkie właściwości fizyczne i chemiczne materiałów. Przykładowe obszary zastosowań to fizyka nadprzewodników, nowe materiały elektroniczne i materiały niskowymiarowe.

Aktualnie obie linie znajdują się w fazie uruchamiania, dlatego podczas pierwszych eksperymentów parametry wiązki mogą różnić się od założeń teoretycznych.Termin naboru wniosków o dostęp do stacji pomiarowych w krakowskim synchrotronie zostanie ogłoszony wkrótce.

Naukowcy, którzy chcieliby skorzystać z infrastruktury badawczej Solaris w połączeniu z innymi komplementarnymi technikami udostępnianymi przez partnerów Konsorcjum Środkowoeuropejskiej Infrastruktury Badawczej CERIC-ERIC, mogą składać swoje aplikacje już teraz. Nabór wniosków trwa do 30 marca br. Szczegółowe informacje znajdują się w serwisie internetowym konsorcjum.

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris zostało wybudowane w latach 2010-2015 przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Znajduje się w nim synchrotron - źródło wyjątkowego światła, czyli promieniowania elektromagnetycznego (synchrotronowego). Promieniowanie to jest wykorzystywane do badań w wielu dziedzinach nauki: od fizyki, chemii i medycyny po archeologię i historię sztuki.

Synchrotron to pierwsza i jedyna tego typu infrastruktura badawcza w Europie Środkowo-Wschodniej. Na świecie funkcjonuje około 60 takich ośrodków badawczych. Mają one ogromny wpływ nie tylko na rozwój nauki w krajach, w których działają, ale też na innowacyjność oraz konkurencyjność ich gospodarek.

Polecamy również
UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych

Widok zawartości stron Widok zawartości stron