Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Eksperci o krakowskim smogu. Pierwsze spotkanie z cyklu „UJ dla Krakowa”

Eksperci o krakowskim smogu. Pierwsze spotkanie z cyklu „UJ dla Krakowa”

18 stycznia w Auditorium Maximum UJ odbyło się spotkanie inaugurujące cykl „UJ dla Krakowa”, poświęcone problemowi zanieczyszczenia powietrza i jego skutkom zdrowotnym. W jego ramach specjaliści z Uniwersytetu Jagiellońskiego omówili istotne kwestie związane z wpływem smogu na życie mieszkańców Krakowa, a także przedstawili wyniki swoich badań naukowych dotyczących tej tematyki.

W otwartym spotkaniu oraz odbywającej się po nim dyskusji wzięło udział trzech naukowców z UJ: dr hab. Anita Bokwa, klimatolog z Wydziału Geografii i Geologii, prof. Marek Michalik, geolog, również z tego wydziału, i dr hab. Ewa Konduracka, prof. UJ, kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych z Kliniki Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca UJ CM. Rozmowę moderowała Dominika Wantuch z krakowskiego oddziału „Gazety Wyborczej”, zajmująca się m.in. problematyką smogu.

Jako pierwsza głos zabrała dr hab. Anita Bokwa, której wystąpienie dotyczyło wpływu ukształtowania terenu na zwiększone zanieczyszczenie powietrza w Krakowie i jego okolicach. W szczegółowy sposób wytłumaczyła, jak rzeźba terenu prowadzi do powstawania na terenie nizin zjawisk znanych raczej z obszarów górskich, takich jak inwersja temperatury powietrza. Nagromadzenie szeregu czynników powoduje, iż nawet niewielkie emisje zanieczyszczeń powodują bardzo szybki wzrost poziomu ich stężenia i utrzymywanie się tego poziomu przez dłuższy czas. Z tego względu Kraków jest dużo bardziej narażony na problem smogu niż np. znacznie większa od niego Warszawa.

Kolejna prezentacja, przedstawiona przez prof. Marka Michalika, przybliżyła publiczności geologiczno-chemiczną charakterystykę zjawiska smogu. Prof. Michalik określił dokładnie, na czym polega podział cząstek na drobne (PM2,5), submikronowe (PM1), ultradrobne (PM0,1) i nanocząstki, a także jakie związki chemiczne dominują w każdej z tych kategorii. Zwrócił uwagę na zróżnicowane pochodzenie zanieczyszczeń w powietrzu (m.in. przemysł, samochody i instalacje grzewcze, place budowy), co wskazuje na konieczność ogólnego ograniczenia ich emisji w niemal każdym aspekcie funkcjonowania miasta.

Ostatnia prelekcja poświęcona była zdrowotnym konsekwencjom wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza w mieście. Jak zaznaczyła prof. Ewa Konduracka, choć wiadomo już bardzo wiele na temat wpływu zanieczyszczeń na ludzkie zdrowie i samopoczucie, to badacze wciąż mają przed sobą wiele pracy. Udowodniono, że niebezpieczne cząsteczki zawarte w smogu mogą prowadzić do chorób płuc, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, uszkodzeń układu immunologicznego, raka, a także do zaburzeń prawidłowego rozwoju organizmu u dzieci. Konieczne są zatem konkretne i zdecydowane działania, które zmniejszyłyby zagrożenie dla mieszkańców Krakowa – nie tylko na poziomie władz miasta, ale również indywidualnym (np. noszenie masek antysmogowych z aktywnym węglem czy unikanie wychodzenia na zewnątrz w czasie wysokiego stężenia zanieczyszczeń).

Cykl „UJ dla Krakowa” – seria popularnonaukowych wykładów połączonych z dyskusją – to inicjatywa mająca na celu wykorzystanie potencjału naukowego badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego do poprawy jakości życia mieszkańców Krakowa. Nie zabraknie w nim rozmów dotyczących klimatu miasta, bezpieczeństwa stosowania leków, paradontozy, akumulatorów przyszłości czy np. alergii. Omówione zostaną również zagadnienia związane ze współczesną diagnostyką, promieniowaniem jądrowym, bezpieczeństwem w mieście, a także przedstawione zostaną projekty rozwijające Smart City Kraków.

Więcej informacji na portalu www.nauka.uj.edu.pl.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron