Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W Uniwersytecie Jagiellońskim upamiętniono 73. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

W Uniwersytecie Jagiellońskim upamiętniono 73. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Przypadająca 27 stycznia rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau obchodzona jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Co roku z tej okazji w Uniwersytecie Jagiellońskim odbywa się sesja naukowa organizowana przez uczelnię, Centrum Badań Holokaustu UJ, Towarzystwo Lekarskie Krakowskie i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

- Nie pierwszy raz, spotykając się w tym miejscu, cofamy się w myślach do czasów drugiej wojny światowej - mówił zwracając się do zebranych w auli Collegium Novum rektor UJ prof. Wojciech Nowak. - Należąc do pokolenia, które przyszło na świat po wojnie, mimo całego mojego życiowego doświadczenia, nie jestem w stanie w pełni wyobrazić sobie koszmaru tamtych dni. Zastanawiając się, jak należy czcić pamięć ludzi, którzy zostali zgładzeni w obozach koncentracyjnych, dotychczas zawsze przekonywałem, że należy pielęgnować w pamięci ich historie, świadczyć o tym, jak było. Ale myliłem się. Ostatnie wydarzenia w Polsce pokazały, że to za mało! Do naszej pamięci należy dołożyć mocny sprzeciw wobec pewnych postaw. To nie do uwierzenia, że 73 lata po koszmarze Auschwitz w Polsce mogą się dziać takie rzeczy jak ostatnio ujawnione wydarzenia z Wodzisławia Śląskiego. Spotkania w kolejne rocznice wyzwolenia Auschwitz to nasz obowiązek, powołanie i misja - kontynuował rektor UJ.

- Zwracam się do Państwa jako potomek Ocalałego. Dziś muszę zmierzyć się ze swoją własną historią, z historią moich dziadków i krewnych zamordowanych w Birkenau - mówił Paul Nussbaum, prezydent Muzeum Holokaustu w Los Angeles, który z uczestnikami spotkania połączył się dzięki transmisji internetowej (pełny tekst jego wystąpienia zamieszczony jest poniżej).
- Właściwie mierzyć się z historią to edukować siebie, swoją rodzinę i społeczność o tym, jakim sposobem ludzkość znalazła się w piekle, jakim był Auschwitz-Birkenau i wszystkie inne miejsca masowej zagłady. Mierzenie się z historią, nieważne jak bolesną, jest jedynym gwarantem przyszłości wolnej od powtórek najciemniejszych rozdziałów tejże historii. Wszyscy żyjemy w kruchych demokracjach i nieważne jak bardzo wyrafinowane czy długowieczne one są, nadal mogą zadrżeć u samych fundamentów - podkreślał Paul Nussbaum.

Sesję naukową poprowadzili prof. Igor Gościński oraz prof. Aleksander B. Skotnicki. W jej trakcie medale honorowe Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego otrzymali prof. Jerzy Jurkiewicz, prezes Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego i dr Piotr Gajewski, redaktor naczelny miesięcznika "Medycyna Praktyczna", który poinformował, że dzięki wsparciu MSZ uruchomiona została strona internetowa Medical Review Auschwitz. Jest to miejsce, gdzie docelowo znajdą się angielskie tłumaczenia wszystkich wydawanych przez TLK w latach 1961–1991 numerów "Przeglądu Lekarskiego - Oświęcim". Ten unikatowy materiał, na który składa się 31 tomów (ponad tysiąc artykułów napisanych przez 477 autorów) wzbudza wielkie zainteresowanie na świecie. W ciągu miesiąca stronę, na której na razie udostępniono 24 artykuły, odwiedziło 30 tys. internautów ze 116 krajów.

Dalszą część sesji wypełniły referaty, które wygłosili: Helena Kubica z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu ("Dzieci i młodzież w życiu obozowym"), Jacek Dobrowolski ("Działalność Żegoty w Krakowie") i prof. Aleksander B. Skotnicki ("Irena Sendlerowa - Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata").

Na zakończenie spotkania wystąpiły Emma Herdzik oraz Paulina Sobiś z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, które zaprezentowały wiersze obozowe Ilony i Henryki Karmel.

Pliki do pobrania
pdf
Przemówienie Paula S. Nussbauma, prezydenta Muzeum Holokaustu w Los Angeles
Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron