Wojskowy Oskar dla doktora Tomasza Sanaka z UJ CM

Doktor Tomasz Sanak pracuje w Katedrze Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wydziału Lekarskiego UJ CM. Jest ratownikiem medycznym, instruktorem i twórcą programów szkoleniowych z zakresu medycyny pola walki. W plebiscycie magazynu wojskowego „Polski Zbrojnej”, którego celem jest uhonorowanie osób zasłużonych dla Wojska Polskiego, zdobył Buzdygana Internautów.

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum, o sobie mówi: z pasji „włóczykij" – za podróże oddam wszystko, za nieodkryte widoki – sprzedam duszę. Jego zawodowe zainteresowania to medycyna pola walki, hipotermia pourazowa, termoizolacja, techniki zapewnienia hemostazy miejscowej. Przez ostatnich pięć lat zorganizował kilkadziesiąt kursów i warsztatów z zakresu ratownictwa taktycznego i cywilnego. Z pasją i zaangażowaniem koordynował ubiegłoroczną akcję Dzień Dawcy Szpiku na Uniwersytecie Jagiellońskim.

(...) Wojna to nie miejsce, gdzie się można sprawdzać. Tam trzeba wykorzystywać własne umiejętności, żeby ratować życie innych.

DR TOMASZ SANAK

Jest dumny ze swoich osiągnięć związanych ze służbą dla Polskich Kontyngentów Wojskowych – w Afganistanie był trzy razy: w 2007 r. na pierwszej „bojowej” zmianie PKW, na przełomie 2009 i 2010 r. oraz w 2011 r. Pobyt na misjach wspomina tak:  – To wybitnie duża odpowiedzialność. Mam do dyspozycji plecak medyczny i umiejętności. Gdybym był w karetce pogotowia w Polsce i nie radził sobie, to kierowca wciśnie gaz i za chwilę jesteśmy w szpitalu. Na misji tak się nie da. Nie przyspieszysz nadejścia pomocy, nie możesz żądać, aby śmigłowiec zabrał twoich rannych, jeśli sytuacja taktyczna na to nie pozwala. A pytany, co jest najważniejsze w sytuacjach krytycznych, wyjaśnia:  – Pamiętać, że ratownicy odpowiadają za swoich pacjentów przede wszystkim przed własnym sumieniem. No i druga ważna prawda – wojna to nie miejsce, gdzie się można sprawdzać. Tam trzeba wykorzystywać własne umiejętności, żeby ratować życie innych.

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ