Ambasador Nowej Zelandii z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

29 stycznia 2018 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim gościła ambasador Nowej Zelandii w Polsce Pani Mary Thurston. W murach Collegium Novum przyjęli Ją prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Armen Edigarian oraz prof. Piotr Laidler z Zespołu ds. Internacjonalizacji UJ.

Rozmowy podczas spotkania dotyczyły m.in. relacji polsko-nowozelandzkich, zwłaszcza w dziedzinie szkolnictwa wyższego, w tym zarówno współpracy badawczej, jak i wymiany studenckiej (obecnie na Uniwersytecie Jagiellońskim studiuje troje studentów z Nowej Zelandii). Omówione zostały perspektywy i możliwości nawiązania formalnej współpracy akademickiej pomiędzy UJ a uczelniami nowozelandzkimi.

Po spotkaniu, ambasador Nowej Zelandii zwiedziła najważniejsze miejsca Collegium Novum, w tym Aulę, Salę Senacką oraz salę nr 56, związaną z Sonderaktion Krakau. Za przewodnika służył Jej dr Wiktor Szymborski z Instytutu Historii UJ.

Mary Thurston, objęła stanowisko ambasadora Nowej Zelandii w Polsce w lipcu 2017 r. Urzędując w Warszawie, sprawuje również funkcję ambasadora w Estonii, Gruzji, na Łotwie, Litwie i Ukrainie. Wcześniej reprezentowała swój kraj m.in. w Singapurze oraz na Wyspach Salomona. Pracowała również w Dziale Negocjacji Handlowych nowozelandzkiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu jako koordynator partnerstwa transpacyficznego.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim