Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nowi dawcy. Nowe szanse na życie

Nowi dawcy. Nowe szanse na życie

Państwa zaangażowanie i bezinteresowna pomoc, wielkie serce i życzliwość na rzecz niesienia pomocy drugiemu człowiekowi przełożyła się na bardzo wysoką frekwencję - osiągnęliśmy jeden z najlepszych wyników w Polsce – mówił dzisiaj prof. Armen Edigarian, prorektor UJ ds. dydaktyki. W auli Collegium Novum władze Uniwersytetu Jagiellońskiego spotkały się z wolontariuszami, którzy wsparli akcję Dni Dawcy Szpiku Fundacji DKMS i UJ

Przypomnijmy, od 5 do 7 grudnia 2017 r. w czterech punktach w Uniwersytecie: na Wydziale Chemii, na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, w Auditorium Maximum, a także w Centrum Dydaktyczno-Kongresowym Wydziału Lekarskiego UJ CM można było zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Z tej możliwości skorzystało 475 osób. W całej Polsce w tym samym czasie w inicjatywie Dni Dawcy Szpiku wzięło udział 36 uczelni. Dzięki niej lista ewentualnych dawców w sumie powiększyła się o 7 122 osoby.

Podczas spotkania prorektor Armen Edigarian szczególne podziękował liderkom wydarzenia, Karolinie Domańskiej i Julii Tomali, które z zaangażowaniem podjęły się zadania zachęcenia jak największej liczby osób do przyłączenia się do akcji oraz doktorowi Tomaszowi Sanakowi z Zakładu Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej UJ CM za koordynowanie całego przedsięwzięcia. – Choć powstało wiele mitów na temat pobierania szpiku, w dobie szybko rozwijającej się medycyny nie jest to zabieg, który w jakikolwiek sposób zagrażałby życiu dawcy – zapewniał prorektor UJ. – Pamiętajmy, że dzięki takim inicjatywom i takim osobom nadzieja nie gaśnie – dodawał.

– W obecnych czasach, kiedy żyjemy tak szybko, a wszystko ma wartość jakiegoś towaru, który się nabywa - pomaganie, bo mogę jest czymś rzadkim, a przecież tak niesamowicie człowieczym, ludzkim. Dziękuję za całą akcję i zaangażowanie. Dla mnie to było niezwykle inspirujące – zwróciła się do wolontariuszy Julia Tomala, studentka pedagogiki z UJ.

Dotąd w Polsce dzięki projektowi studenckiemu w Fundacji DKMS zarejestrowało się 102 465 osób. Z tej grupy już 503 osóby miało okazję podzielić się cząstką siebie i zostać dawcą szpiku. – Przez dłonie wolontariuszy, przez namówienie przypadkowo przechodzących osób możliwe, że daliśmy komuś nowe życie, drugie urodziny, uśmiech dzieci, które odzyskały chorych na białaczkę rodziców. Myślę, że żadne pieniądze, sława nie są w stanie dać tyle poczucia spełnienia, co misja pomagania innym – zaznaczył doktor Tomasz Sanak.

W zebraniu w auli Collegium Novum wzięła udział także przedstawicielka Fundacji DKMS Alicja Cichońska. Na zakończenie spotkania prorektor Armen Edigarian i dziekani wręczyli wolontariuszom pamiątkowe dyplomy

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron