121 milionów zł dla krakowskich uczelni

Rozstrzygnięte zostały już dwie spośród trzech ścieżek konkursu Zintegrowane Programy Uczelni. Jest mi bardzo miło zakomunikować, że aż 121 milionów złotych trafi do uczelni publicznych w Krakowie – mówił 26 lutego br. Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Podczas spotkania w sali Senackiej w Collegium Novum wicepremier Jarosław Gowin wręczył symboliczne czeki rektorom siedmiu krakowskich uczelni publicznych: Akademii Górniczo-Hutniczej, Akademii Wychowania Fizycznego, Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, Uniwersytetowi Pedagogicznemu, Uniwersytetowi Rolniczemu oraz Politechnice Krakowskiej.

Zintegrowane Programy Uczelni projekt Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, agencji wykonawczej Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, którego celem jest rozwijanie szkolnictwa wyższego tak, by mogło ono jak najpełniej realizować aktualne potrzeby społeczne i gospodarcze. Konkurs realizowany jest przy użyciu trzech ścieżek finansowania. Każda z nich przeznaczona jest dla innego typu uczelni.

4 grudnia 2017 r. ogłoszono wyniki konkursu dla największych polskich uczelni wyższych. Wśród 10 wyróżnionych uczelni znalazł się Uniwersytet Jagielloński, a projekt „ZintegrUJ - Kompleksowy Program Rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego” dostanie ponad 38 mln zł dofinansowania z ministerstwa. Z kolei 9 lutego br. poznaliśmy beneficjentów drugiej ścieżki konkursu. Wśród 28 ośrodków, które otrzymają wsparcie znalazło się sześć uczelni z Krakowa. O te fundusze mogły starać się publiczne i niepubliczne szkoły wyższe, które kształcą co najmniej 200 studentów na studiach stacjonarnych oraz nie więcej niż 20 tys. studentów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Dodatkowo pod uwagę brane były jedynie uczelnie, w których co najmniej połowa ocenianych jednostek organizacyjnych posiada ocenę parametryczną na poziomie B lub niższą.

Konkurs „Zintegrowane Programy Uczelni” jest realizowany ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

–  Przed nami rozstrzygniecie trzeciego konkursu adresowanego do najmniejszych uczelni. Tam granty będą przyznane nie tylko uczelniom publicznym, ale także niepublicznym – dodawał wicepremier. O dofinansowanie mogą starać się uczelnie na których kształci się co najmniej 200 studentów i które posiadają pozytywną ocenę kształcenia PKA na prowadzonych przez siebie kierunkach. Maksymalna możliwa wartość dofinansowania może wynieść 30 mln złotych.

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych