Młodzi naukowcy z UJ CM spotkają się z noblistami

Spotkania Laureatów Nagrody Nobla z młodymi naukowcami z całego świata odbywają się od 1951 roku. To okazja do międzypokoleniowej dyskusji o problemach, z którymi zmaga się współczesna nauka. W tym roku w tej grupie znajdzie się dwóch przedstawicieli Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum - dr Mateusz K. Hołda oraz Adrian Chrobak.

Mateusz K. Hołda z Katedry Anatomii i Kliniki Chorób Serca i Naczyń Instytutu Kardiologii UJ CM jako pierwszy w Polsce uzyskał tytuł doktora przed ukończeniem studiów magisterskich. Dwukrotny laureat konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Najlepsi z najlepszych!” (w 2016 r. – indywidualnie, w 2017 r. – jako członek zespołu HEART w 2017 r.), stypendysta programu START, zdobywca Studenckiego Nobla przyznawanego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów oraz nagrody Laur Medyczny im. dr Wacława Mayzla. W 2015 r. znalazł się w gronie laureatów programu MNiSW „Diamentowy Grant”, co otworzyło mu możliwość przeprowadzenie przewodu doktorskiego jeszcze w trakcie trwania studiów magisterskich. Jest współzałożycielem i liderem działającego przy Katedrze Anatomii UJ CM zespołu naukowego HEART - Heart Embryology and Anatomy Research Team , który zajmuje się oceną architektury ludzkiego serca w świetle nowych technik kardiologii inwazyjnej.

Adrian Chrobak – doktorant Wydziału Lekarskiego UJ CM, swoje badania prowadzi w Klinice Psychiatrii UJ CM. Jest laureatem programów – MNiSW „Diamentowy Grant”  oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej  – START, otrzymał także stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ma na swoim koncie liczne publikacje w renomowanych czasopismach (Molecular Neurobiology, Archives of Psychiatry and Psychotherapy, Journal of Affective Disorders), a także ponad 50 prezentacji na międzynarodowych konferencjach.

Decyzję o składzie polskiej delegacji, w której znalazło się dwóch przedstawicieli Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, podjęła Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Młodzi utalentowani badacze są wybierani spośród stypendystów prestiżowego programu START, którego celem jest wyróżnienie najzdolniejszych młodych uczonych i zachęcenie ich do dalszego rozwoju naukowego przez umożliwienie pełnego poświęcenia się pracy badawczej.

Tegoroczne 68. Spotkanie Laureatów Nagrody Nobla (#LiNo18) będzie poświęcone fizjologii i medycynie, a jego główne tematy to rola nauki w erze post-faktycznej, terapia genowa oraz praktyki wydawnicze w naukach biomedycznych. Co roku, do Lindau przyjeżdża około 40 laureatów Nagrody Nobla, by wziąć udział w tygodniowym zjeździe z wybranymi w drodze wieloetapowego konkursu wiodącymi młodymi badaczami z całego świata. Dla nich to okazja do zaprezentowania własnych badań, nawiązania cennych kontaktów, uczestnictwa w sesjach naukowych, debatach i dyskusjach panelowych oraz indywidualnych spotkań z noblistami.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM