Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Apel sieci uniwersyteckich o zwiększenie finansowania nauki

Apel sieci uniwersyteckich o zwiększenie finansowania nauki

Przedstawiciele 13 europejskich sieci i stowarzyszeń, do których należy również Uniwersytet Jagielloński, wystosowali wspólny apel do władz Unii Europejskiej o podwojenie budżetu przeznaczonego na naukę, uwzględnionego w najbliższych wieloletnich ramach finansowych. Poniżej zamieszczamy polską wersję apelu.



Poprawa konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju Europy poprzez zwiększenie funduszy przeznaczonych na badania, innowacje i edukację

Jako przedstawiciele europejskich sieci uniwersyteckich zwracamy się do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz Rady Europejskiej z apelem o podwojenie budżetu przeznaczonego na badania, innowacje i edukację w wieloletnich ramach finansowych (Multiannual Financial Framework – MFF).

Podwojenie finansowania badań i innowacji w 9. Programie Ramowym UE do 160 miliardów euro ­– o co apeluje również Lamy Group – przyniesie korzyści w postaci 650 tys. nowych stanowisk pracy oraz zwiększenia PKB o 0,46% do roku 2040. Jak zauważyła Komisja Europejska w komunikacie dotyczącym najbliższego programu MFF, zapewniłoby to Unii Europejskiej pozycję światowego lidera w dziedzinach takich jak nowoczesne akumulatory, inteligentne budynki i samochody, zwalczanie chorób zakaźnych czy gospodarka o obiegu zamkniętym. Jednocześnie zwiększenie finansowania dla nauki pomogłoby w budowie stabilnego i inkluzywnego społeczeństwa, wspieraniu zrównoważonego rozwoju oraz walce z nierównościami społecznymi.

Mimo iż program Horyzont 2020 jest jak dotąd największym programem ramowym poświęconym badaniom i innowacjom, jego budżet, zamykający się w kwocie 80 miliardów euro w ciągu 7 lat, jest niewystarczający. W wielu przypadkach funduszy starcza na mniej niż jeden na pięć wartościowych projektów. Co równie istotne, choć program Erasmus+ znacząco poprawił sytuację związaną z wymianą studencką i pracowniczą oraz zatrudnieniem, obecny poziom mobilności studenckiej na poziomie 5% znajduje się znacznie poniżej docelowych 20%.

Naturalnie podwojenie budżetu programu ramowego nie może być substytutem dla wsparcia i finansowania badań, innowacji i edukacji na szczeblu krajowym. Należyte finansowanie badań oraz edukacji przez poszczególne kraje w połączeniu z funduszami pozyskiwanymi z UE jest kluczowe dla konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju Europy, zgodnego z wytycznymi Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Nawołujemy zatem instytucje europejskie do bardziej zdecydowanych działań, mających na celu wyegzekwowanie od państw członkowskich zobowiązań wynikających z uczestnictwa w Europejskiej Przestrzeni Badawczej (European Research Area – ERA) i Europejskiej Przestrzeni Szkolnictwa Wyższego (European Higher Education Area – EHEA).

Uniwersytety mogą stanowić silnych i zaangażowanych partnerów w poszukiwaniach rozwiązań dla problemów i wyzwań, przed którymi stoi społeczeństwo. Jest tak, ponieważ prowadzą one interdyscyplinarne badania wykorzystujące najnowocześniejsze osiągnięcia techniki, współpracując z sektorem przemysłowym, małymi i średnimi przedsiębiorstwami, a także organizacjami społecznymi i kulturalnymi oraz postępując zgodnie z zasadami etyki naukowej. Wyniki ich badań trafiają zarówno do społeczeństwa, jak i na rynek, często w formie uniwersyteckich start-upów. Uniwersytety kształcą obecne i przyszłe elity nauczycielskie, akademickie, biznesowe, polityczne i obywatelskie.

Jako przedstawiciele sieci i stowarzyszeń oraz naszych macierzystych uczelni, wyrażamy nadzieję na owocną współpracę z organami UE w celu uczynienia europejskich programów badawczych, innowacyjnych i edukacyjnych jeszcze lepszymi niż obecnie. Wierzymy, że odegra to znaczącą rolę w zwiększaniu korzystnego wpływu tych programów na obywateli Europy.

Pliki do pobrania
pdf
Apel sieci uniwersyteckich (w języku angielskim)
Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron