UJ na czele listy polskich podmiotów składających zgłoszenia patentowe w EPO

Europejski Urząd Patentowy (EPO) opublikował w marcu raport roczny, wedle którego w 2017 roku wzrosła liczba zgłoszeń patentowych złożonych do EPO przez polskich wynalazców, spółki i instytuty naukowe. Z dokumentu wynika także, że jednym z najaktywniejszych polskich wnioskodawców jest Uniwersytet Jagielloński.

W 2017 r. liczba zgłoszeń patentowych złożonych do EPO przez polskie podmioty wzrosła o 14,1%, co plasuje Polskę pod względem tempa wzrostu liczby zgłoszeń w europejskiej czołówce i znacznie powyżej średniej państw UE-28 (2,6%). W ubiegłym roku Polacy złożyli do EPO 469 zgłoszeń patentowych, w porównaniu z 411 w 2016 r.

Liczba patentów przyznanych polskim badaczom i spółkom wzrosła jeszcze bardziej - aż o 20% (w porównaniu z 19,2% w poprzednim roku); polskim wynalazcom przyznano rekordową liczbę 216 europejskich patentów (180 w 2016 r.).

Na czele listy polskich podmiotów składających najwięcej zgłoszeń są producent surowców chemicznych Synthos oraz Uniwersytet Jagielloński.

Mimo iż Synthos z 12 zgłoszeniami patentowymi zajął pierwsze miejsce w polskim rankingu, polską działalność patentową w 2017 r., w odróżnieniu od większości państw europejskich, ponownie napędzały wyższe uczelnie i instytuty naukowe. Aż cztery z siedmiu największych wnioskodawców stanowiły uniwersytety lub instytuty badawcze. Drugim najaktywniejszym polskim wnioskodawcą w EPO (7 zgłoszeń) był Uniwersytet Jagielloński, następnie producent samolotów Flaris (6 zgłoszeń), Uniwersytet Gdański (6), Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk (6) oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny (5).

Zgłoszenia patentowe złożone w EPO przez UJ:

• "Sieci metalo-organiczne typu MOF, zawierające dikarboksylany (dcx) oraz hydrazony (L), sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie" - twórcy wynalazku: Dariusz Matoga, Kornel Roztocki (Wydział Chemii UJ);
  • "Urządzenie oraz sposób nieinwazyjnego wykrywania materiałów niebezpiecznych w środowisku wodnym" - Michał Silarski, Paweł Moskal (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ);
  • "Zastosowanie 2-(4-styrylofenylo)benzoksazolu oraz scyntylator polimerowy" - Anna Wieczorek, Andrzej Danel, Tomasz Uchacz, Paweł Moskal (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz Wydział Chemii UJ);
  • "Aptamer DNA rozpoznający metkę argininową oraz jego zastosowanie" - Wojciech Strzałka, Filip Bartnicki, Katarzyna Pels, Ewa Kowalska (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ);
  • "Kompozyt zawierający chitozan i nanocząstki tlenku cynku oraz sposób jego otrzymywania" - Anna Futyra, Wojciech Macyk, Grażyna Stochel (Wydział Chemii UJ);
  • "Aptamer DNA rozpoznający ludzkie białko PCNA oraz jego zastosowanie" - Wojciech Strzałka, Ewa Kowalska, Filip Bartnicki (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ);
  • "Zastosowanie modyfikowanej anoniowo polialliloaminy jako leku do blokowania replikacji ludzkiego rinowirusa (HRV) oraz profilaktyki i leczenia wywołanych nim infekcji dróg oddechowych" - Maria Nowakowska, Krzysztof Szczubiałka, Krzysztof Pyrć, Justyna Ciejka (Wydział Chemii oraz Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ).

Szczegółowe dane statystyczne oraz raport z działalności za 2017 rok dostępne są w rocznym sprawozdaniu EPO pod adresem www.epo.org/annual-report2017.

Liczący ponad 7 tys. pracowników Europejski Urząd Patentowy (EPO) jest jedną z największych instytucji usług publicznych w Europie. Siedziba znajduje się w Monachium, a oddziały w Berlinie, Brukseli, Hadze i Wiedniu. Celem EPO jest wzmocnienie współpracy w zakresie patentów w Europie. W ramach scentralizowanej procedury przyznawania patentów EPO, wynalazcy mogą uzyskać wysokiej jakości ochronę patentową w 38 państwach członkowskich Europejskiej Organizacji Patentowej. EPO jest również głównym światowym organem informacji patentowej i wyszukiwania patentów.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu