Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Grant w nowym programie na wsparcie badań społeczno-gospodarczych

Grant w nowym programie na wsparcie badań społeczno-gospodarczych

Prawie 30 zadań rekomendowano do dofinansowania w ramach wartej 150 mln złotych 1. edycji konkursu Gospostrateg Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Wśród nich jest projekt, którego kierownikiem jest dr hab. Piotr Nowak z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badania będą realizowane w konsorcjum z jednostkami naukowymi oraz instytucjami realizującymi politykę rozwojową.


Gospostrateg, czyli "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków", to nowy program wsparcia badań społeczno-gospodarczych prowadzony przez NCBiR. Pierwszy konkurs w ramach programu, na który przeznaczono 150 milionów złotych, miał charakter otwarty. Złożono w nim 78 wniosków. Przed kilkoma dniami na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ogłoszono jego wyniki - pozytywnie zaopiniowano 29 projektów. Ich realizacja ma trwać nie dłużej niż 3 lata.

Projekt "Gospodarstwa opiekuńcze w rozwoju obszarów wiejskich wobec wyzwań demograficznych" zgłoszony przez dr. hab. Piotra Nowaka z UJ ma na celu wypracowanie mechanizmu odpowiadającego na problem określany jako "pułapka demograficzna" w rozwoju Polski. W ramach zadania powstanie propozycja systemowego uregulowania możliwości stworzenia gospodarstw opiekuńczych na obszarach wiejskich, które będą sprzyjać jakości życia mieszkańców. Ich powstanie przyczyni się do rozwiązania problemu nierówności w dostępie do usług społecznych, które szczególnie dotykają mieszkańców mniejszych miejscowości. Będzie to miało znaczenie nie tylko dla osób wymagających bezpośredniego wsparcia, ale także dla opiekunów ludzi niesamodzielnych, którzy nierzadko muszą rezygnować z tego powodu z kariery zawodowej.

"Warto zwrócić uwagę, że wzbogacenie oferty gospodarstw o kolejne funkcje jest szansą dla wielu polskich rolników. Usługi opiekuńcze mogą pozwalać na zwiększenie i dywersyfikację dochodów gospodarstw rolnych. Urzeczywistnienie w praktyce idei rolnictwa społecznego będzie sprzyjać ponadto zwiększaniu roli, jaką odgrywają rolnicy w swoich społecznościach lokalnych oraz kształtowaniu pozytywnego wizerunku całego sektora rolniczego w Polsce. Działania projektu podzielone zostały na dwie fazy. W ramach fazy A przeprowadzone zostaną zarówno badania podstawowe, jak i badania stosowane z zakresu możliwości zbudowania systemu gospodarstw opiekuńczych na obszarach wiejskich. Faza B będzie nastawiona na przygotowanie wyników badań naukowych fazy A do zastosowania w praktyce" - czytamy w opisie projektu zgłoszonym we wniosku do NCBiR.

Projekt zrealizowany będzie w konsorcjum, w skład którego wchodzą ponadto Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie.

Polecamy również
UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Widok zawartości stron Widok zawartości stron