NCK kontynuuje finansowanie badań nad dziedzictwem Wiśniowej

Projekt "Wiśniowsko Godka. Językowe dziedzictwo Wiśniowej" Katedry Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki UJ - realizowany we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Wiśniowej - otrzymał po raz drugi dofinansowanie w programie "Ojczysty - dodaj do ulubionych" Narodowego Centrum Kultury (NCK). Dzięki temu powstały w ubiegłym roku słownik gwary będzie uzupełniony o brakujące hasła.

Celem strategicznym programu dotacyjnego "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest kształtowanie twórczych, odpowiedzialnych i świadomych postaw wobec języka polskiego, budowanie kompetencji językowych, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym poprzez realizację projektów popularyzujących wiedzę o języku. Program realizowany jest wraz z kampanią społeczno-edukacyjną o tej samej nazwie.

W ubiegłorocznej edycji projektu członkowie Sekcji Dialektologii i Socjolingwistyki KNJS UJ podczas obozów dialektologicznych w gminie Wiśniowa przeprowadzili szereg wywiadów z mieszkańcami, na podstawie których powstał internetowy słownik gwary tego regionu. W ramach "Wiśniowskiej godki" odbył się również cykl warsztatów i wykładów w szkołach. Ich tematyka dotyczyła różnorodnych zagadnień związanych z odmianami języka polskiego, folklorem i tożsamością regionalną.

W tym roku projekt będzie kontynuowany. NCK przekaże na jego realizację 37 tys. zł. Poza dalszymi pracami nad słownikiem gwary na podstawie zebranych materiałów powstaną artykuły dotyczące tradycji najważniejszych dla tożsamości regionalnej i językowej wiśniowian. Całość złoży się na unikatową publikację, z którą podczas warsztatów zostaną zapoznani uczniowie szkół podstawowych. Ponadto egzemplarze słownika trafią do szkolnych bibliotek w gminie.

Merytorycznym opiekunem projektu jest dr hab. Maciej Rak z Katedry Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki UJ. Prace studentów Wydziału Polonistyki UJ skoordynują Olga Radziszewska, przewodnicząca Sekcji Dialektologii i Socjolingwistyki KNJS UJ oraz Monika Brytan i Marek Stróżyk.

Zdjęcie pochodzi z archiwum Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wiśniowej.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM