Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

654. rocznica założenia uczelni w Krakowie. Święto Uniwersytetu Jagiellońskiego

654. rocznica założenia uczelni w Krakowie. Święto Uniwersytetu Jagiellońskiego

Przywilej fundacyjny powołujący w Krakowie do życia pierwszy polski uniwersytet - studium generale, wystawił 12 maja 1364 król Kazimierz Wielki. W ten sposób rozpoczęła się historia szkolnictwa wyższego w Polsce oraz najstarszej uczelni na naszych ziemiach. Dzisiaj ta data obchodzona jest przez społeczność akademicką UJ jako Święto Uniwersytetu.

Z tej okazji w katedrze na Wawelu spotkali się: władze rektorskie, studenci, absolwenci i przyjaciele uniwersytetu, aby wspólnie oddać hołd polskim monarchom. Złożyli oni kwiaty przy sarkofagu fundatora - Kazimierza Wielkiego, a także na grobie odnowicielki akademii królowej Jadwigi i wykonawcy jej testamentu Władysława Jagiełły.

- Spotykamy się w katedrze, która jest sercem naszej ojczyzny, aby złożyć kwiaty, które są symbolem naszej pamięci. Pochylamy się przed grobami naszych założycieli, głęboko ufając, że potrafimy kontynuować to wielkie dzieło, które oni zapoczątkowali - powiedział rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Na zakończenie krótkiego spotkania prof. Franciszek Ziejka opowiedział o meandrach historii, które doprowadziły do ufundowania przez Kazimierza Wielkiego drzwi do wawelskiej katedry. Ofiarowane zostały one przez króla specjalnie na uroczystośc ponownej konsekracji świątyni, która podniesiona została ze zniszczeń po pożarze. Uroczystość odbyła się 28 marca 1364 roku - 45 dni przed wystawieniem przywileju fundacyjnego krakowskiego uniwersytetu.

 

W tym samym momencie u stóp wawelskiego wzgórza, w zakolu Wisły rozpoczynały się Regaty Ósemek Wioślarskich o Puchar JM Rektora UJ. Po raz piąty na najpiękniejszej trasie regatowej w Polsce stanęły do sportowych zmagań zespoły reprezentujące różne polskie uczelnie. W tym roku zażarta sportowa rywalizacja rozegrała się pomiędzy kobiecymi i męskimi osadami reprezentującymi: Uniwersytet Wrocławski, Politechnikę Wrocławską, Akademię Górniczo-Hutniczą, UJ Collegium Medicum i oczywiście Uniwersytet Jagielloński. Do zawodów przystąpiła także kobieca osada Uniwersytetu Warszawskiego, ale na skutek kolizji w obszarze startowym, w której ucierpiały zawodniczki i łódź, wycofały się one z rywalizacji.

Tradycja zmagań wioślarskich na Wiśle została wskrzeszona w 2014 roku. Wtedy to, z okazji przypadającego jubileuszu 650-lecia założenia Uniwersytetu Jagiellońskiego, Biuro Sportu UJ zorganizowano pierwsze zawody o puchar rektora naszej uczelni. Przez lata osady UJ starowały ze zmiennym szczęściem, ale tegoroczne zawody okazały się wielkim triumfem naszych wioślarzy i wioślarek.

Męska osada Uniwersytetu Jagiellońskiego nie tylko zajęła pierwsze miejsce w regatach i zdobyła Puchar Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale także wywalczyła Puchar Kanclerza UJ, przyznawany za najszybsze pokonanie trasy. Wioślarze UJ dokonali tego w czasie 2 minut, 6 sekund i 10 setnych. Drugie miejsce zajęli także zawodnicy z naszej uczelni - wioślarze z UJ Collegium Medicum.

W rywalizacji kobiet najlepsze okazały się zawodniczki reprezentujące AGH, w ręce których powędrował Puchar Sekretarza Generalnego AZS. Drugie miejsce zdobyły wioślarki z UJ Collegium Medicum.

W zwycięstwie naszych sportowców dopomogła zapewne nowa łódź UJ - "Nawojka", która zadebiutowała w tym roku na regatach. Zakupiona została dla sekcji wioślarskiej w ubiegłym sezonie, wykonana jest w całości z karbonu, waży 96 kg i należy  do światowej czołówki wyczynowych łodzi wioślarskich. Nie do przecenienia jest także praca, którą wraz zawodnikami wykonali trenerzy - Jarosław Szymczyk i Mariusz Stańczuk.

Dyplomy, medale i puchary zawodnikom wręczali: rektor UJ prof. Wojciech Nowak, prorektor UJ ds. rozwoju prof. Dorota Malec, zastępcy Kanclerza UJ - Gerard Żychowicz i Marek Uliński oraz prorektor AGH ds. kształcenia prof. Anna Siwik i prezes AZS Kraków Marek Szlachta.

Program regat obejmował nie tylko zmagania sportowe. Widzowie zawodów mogli sprawdzić swoją kondycję, pokonując dystans 654 m w "wiosłach na sucho", czyli na stacjonarnych ergometrach wioślarskich. Podczas trwania imprezy prowadzona była także zbiórka funduszy na rzecz Hospicjum im. Św Łazarza w Krakowie.

 

Zwieńczeniem obchodów święta najstarszej polskiej uczelni był wieczorny koncert studenckich zespołów artystycznych w Collegium Maius. Na gotyckim dziedzińcu wystąpiły Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki”, Chóry Akademickie Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Orkiestra Kameralna Uniwersytetu Jagiellońskiego „All in Orchestra”.

Bogaty i zróżnicowany program artystyczny obejmował m.in. utwory muzyki filmowej i operowej wykonane przez All in Orchestra oraz kompozycje ludowe Stanisława Wiechowicza i klasyki anglojęzycznej muzyki popularnej w interpretacji Chórów Akademickich UJ. Przeżycia muzyczne połączone z widowiskowym spektaklem tanecznym zapewnił publiczności występ Słowianek, które zaprezentowały żywy i barwny repertuar pieśni i tańców bałkańskich. Występ zakończył się tradycyjnym krakowiakiem we wspólnym wykonaniu Słowianek oraz Chóru Akademickiego UJ Camerata Jagellonica.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron