Chirurdzy onkologiczni uhonorowali profesora Piotra Richtera

Podczas XXIV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, który odbył się w Szczecinie, prof. Piotr Richter - kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, jeden z najskuteczniejszych specjalistów w inwazyjnym leczeniu nowotworów przewodu pokarmowego - otrzymał medal "Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej".

Prof. Piotr Richter jest absolwentem Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie. Od początku kariery zawodowej związany ze Szpitalem Uniwersyteckim (SU). Obecnie pełni obowiązki kierownika I Katedry Chirurgii Ogólnej UJ CM oraz kierownika Oddziału Klinicznego Klinik Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej SU.

Doskonały chirurg i endoskopista. Specjalizuje się w inwazyjnym leczeniu nowotworów przewodu pokarmowego, laparoskopowej chirurgii jelita grubego. Zajmuje się również operacyjnym leczeniem otyłości. Od 1992 r. jest członkiem programu transplantacji nerek w Oddziale Klinicznym Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej SU. Szkoli się w zagranicznych klinikach m.in. w USA, Szwajcarii, Niemczech, Włoszech, Francji i Holandii.

Zaangażowany w prace polskich i zagranicznych towarzystw naukowych: Polskiego Klubu Koloproktologii (od 2016 pełni funkcję prezesa), Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiej Unii Onkologii, European Association for Endoscopic Surgery, European Surgical Society oraz International Society of Surgery (National Delegate od 2018). Od 2016 r. pełni funkcję pełnomocnika rektora UJ ds. ogólnych w CM, jest także członkiem Stałej Rektorskiej Komisji ds. CM.

W UJ CM prowadzi wykłady z zakresu chirurgii ogólnej, a także zajęcia dla lekarzy odbywających obowiązkowe szkolenia z chirurgii ogólnej do specjalizacji organizowane przez Medyczne Centrum Kształcenia Podyplomowego UJ. Jest kierownikiem specjalizacji chirurgów-rezydentów realizujących program szkolenia w dziedzinie chirurgii ogólnej w I Katedrze Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej UJ CM.

Autor i współautor ponad 100 publikacji w czasopismach polskich i zagranicznych, kilkuset doniesień i prezentacji na zjazdach i konferencjach naukowych polskich i zagranicznych, kilku rozdziałów w podręcznikach.

Prof. Piotr Richter ma na swoim koncie znaczące odznaczenia: Srebrny Medal im. L. Rydygiera (1989), Srebrny Krzyż Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej (2006) oraz Srebrny Medal Za Długoletnią Służbę (2010).

Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej skupia lekarzy zajmujących się leczeniem chorób nowotworowych. Celem organizacji jest szerzenie zdobyczy nauki między chirurgami onkologami, patologami, onkologami klinicznymi i radioterapeutami oraz innymi specjalnościami mającymi związek z chirurgią onkologiczną, a także zachęcanie i wdrażanie członków do pracy naukowej oraz podnoszenie wiedzy z zakresu lecznictwa i profilaktyki nowotworów. Towarzystwo współuczestniczy w obsadzie stanowisk ordynatorów oddziałów chirurgii onkologicznej i powoływaniu konsultantów w dziedzinie chirurgii, a także opiniuje i wpływa na kształt programów nauczania przed- i podyplomowego w dziedzinie chirurgii onkologicznej oraz do specjalizacji w zakresie chirurgii onkologicznej i innych dyscyplin medycznych.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum