Delegacja UJ odwiedziła w Kolorado teren badań archeologicznych prowadzonych przez naszych naukowców

Prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Armen Edigarian oraz dziekan i prodziekan Wydziału Historycznego UJ, profesorowie Jan Święch i Stanisław Sroka odwiedzili w Kolorado (USA) teren, gdzie od 2011 roku Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzi projekt archeologiczny.

Delegacja, której wizyta odbyła się w dniach od 21 do 27 maja, zwiedziła obszar położony w parku Canyons of the Ancients National Monument, m.in. stanowiska z dobrze zachowaną architekturą kamienną i dekoracją malowaną ścian budynków, które odnaleziono w niszach skalnych w kanionach Sand Canyon i Graveyard Canyon oraz wielkie galerie ze sztuką naskalną, głównie petroglifami, odkrytymi kilka lat wcześniej przez naukowców z UJ. Goście z UJ odwiedzili także wykopaliska położone na trudno dostępnym miejscu, które pełniło prawdopodobnie funkcję strażnicy monitorującej pola uprawne, oraz stanowiska w słynnym Parku Narodowym Mesa Verde.

Odbyło się także spotkanie z dyrekcją parku i muzeum Canyons of the Ancients Visitor Center and Museum -  dyrektorką parku Mariettą Eaton, główną kuratorką kolekcji muzealnych dr Bridget Ambler oraz Vincentem Macmillanem, głównym archeologiem parku. Omawiana była dotychczasowa współpraca oraz możliwości rozwinięcia wspólnych działań polskiego projektu z UJ i muzeum Canyons of the Ancients, które dotychczas realizowane były m.in. przez opracowywanie przez studentów i doktorantów UJ zabytków z badań projektu oraz kolekcji muzealnych.

Kolejne spotkanie polskiej delegacji odbyło się w ośrodku Crow Canyon Archeological Center, drugiego partnera projektu z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W spotkaniu ze strony amerykańskiej uczestniczyli dr Elizabeth Perry (President and Chief Executive Officer), dr Mark Varien (Vice President of the Research Institute at Crow Canyon) i dr Ricky Lightfoot, były dyrektor ośrodka i członek zarządu Society for American Archaeology. W ośrodku Crow Canyon studenci, doktoranci i pracownicy UJ korzystają w niektórych sezonach z zakwaterowania oraz z laboratorium analiz środowiska, ceramiki i zabytków krzemiennych. Polska delegacja poznała zasady funkcjonowania tej instytucji, która jest jedną z kilku najważniejszych i najbardziej wpływowych archeologicznych organizacji non-profit w USA. Rozmawiano także o mozliwościach rozwinięcia dotychczasowej współpracy, m.in. poprzez większe zaangażowanie polskich studentów i doktorantów we wspólne projekty polsko-amerykańskie.

Projekt Archeologiczny Sand Canyon - Castle Rock

Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie od 2011 roku prowadzi projekt archeologiczny w regionie Mesa Verde, jednym z najbogatszych archeologicznie regionów w Ameryce Północnej. Jest to pierwszy samodzielny polski projekt archeologiczny w USA i przykład jednego z nielicznych europejskich badań na tym obszarze. Kierownikiem projektu jest dr Radosław Palonka z Instytutu Archeologii UJ.

Region Mesa Verde, położony na pograniczu stanów Kolorado i Utah, znany jest zarówno archeologom, jak też turystom, głównie ze względu na słynne miasta skalne Indian z prekolumbijskiej kultury Pueblo budowane w niszach i schroniskach skalnych na stokach stromych kanionów oraz dzięki licznym przykładom sztuki naskalnej.

Badania projektu z UJ skupiły się dotychczas na dokumentacji i rekonstrukcji sieci osadniczej oraz zmian społeczno-kulturowych w skupisku czterdziestu osad starożytnej kultury Pueblo z XIII wieku n.e., położonych w trzech kanionach regionu oraz wstępnej analizie sztuki naskalnej tam odkrywanej. Działania projektu doprowadziły m.in. do odkrycia nieznanych wcześniej nauce ogromnych galerii z malowidłami i petroglifami indiańskimi datowanymi na różne okresy. Region ten został nazwany przez National Geographic "Dzikim Luwrem" ze względu na nagromadzenie takich przedstawień.

Strona internetowa projektu: www.sandcanyon.pl.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau