Nowe studia na Uniwersytecie Jagiellońskim

Planujesz rozwinąć biznes z partnerem z Ukrainy lub samodzielnie wejść na tamtejszy rynek i potrzebujesz więcej informacji na temat możliwości gospodarczych tego kraju? Lubisz podróżować, zachwycił cię Lwów, Odessa i Kamieniec Podolski, marzysz o założeniu firmy turystycznej, ale nie znasz historii tych miejsc, ani języka? Widzisz swoją przyszłość w działalności kulturalnej lub edukacyjnej, w organizacjach rządowych i pozarządowych, zamierzasz realizować projekty na Wschodzie, ale nie masz wystarczającej wiedzy o kulturze i życiu codziennym w tym regionie? Z myślą o takim zapotrzebowaniu został otwarty nowy kierunek Studia Polsko-Ukraińskie.

Studiując u nas dowiesz się więcej na temat życia gospodarczego, politycznego, społecznego i kulturalnego naszego wschodniego sąsiada. Przyjrzysz się wspólnym kartom historii Ukrainy i Polski, zorientujesz się we współczesnej sytuacji politycznej i gospodarczej obu krajów, nakreślisz perspektywy współpracy i rozwoju relacji dobrosąsiedzkich między nimi. Nauczysz się języka ukraińskiego oraz angielskiego. Podniesiesz również swoje kompetencje społeczne, rozwiniesz umiejętności komunikacji w grupie.

Kierunek: studia polsko-ukraińskie
Poziom studiów: pierwszego stopnia
Forma studiów: stacjonarne
Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ
Język wykładowy: polski

O programie studiów

Studia mają charakter interdyscyplinarny i prowadzone są równocześnie w obszarze nauk społecznych i humanistycznych. W ciągu trzech lat nauki studenci zdobywają szeroką wiedzę na temat wieli aspektów życia gospodarczego, politycznego, społecznego i kulturalnego dwóch sąsiadujących ze sobą krajów - Polski i Ukrainy. Program obejmuje również tematy przybliżające zagadnienia gospodarcze i ekonomiczne oraz zajęcia praktyczne umożliwiające poznanie ekosystemów startupowych obu krajów. W zakresie nauk politycznych i stosunków międzynarodowych program oferuje przedmioty dotyczące problemów geopolityki, tranzycji społeczno - politycznej czy technologii politycznych, kształtujących współczesność Polski i Ukrainy. Studenci poszerzają swoją wiedzę na temat obyczajowości, życia religijnego i kulturalnego w obu krajach. Integralnym elementem Studiów Polsko-Ukraińskich jest intensywna nauka języka ukraińskiego oraz angielskiego. W planie każdego roku studiów przewidziane są ciekawe warsztaty rozwijające kompetencje społeczne, m.in. umiejętności komunikacyjne, ważne na rynku pracowniczym.

Profil absolwenta

Absolwenci studiów I stopnia Studiów Polsko-Ukraińskich zdobywają umiejętności, które uczynią ich atrakcyjnymi pracownikami w polskich instytucjach publicznych (zarówno rządowych, jak i pozarządowych), uczestnikami lub kierownikami projektów kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych, ukierunkowanych na wschodniego partnera. Nasi absolwenci mogą również znaleźć zatrudnienie w firmach, które starają się wejść lub już działają na rynku ukraińskim, a także w przedsiębiorstwach ukraińskich wchodzących na rynek polski lub innych krajów Unii Europejskiej. Ukończone Studia Polsko-Ukraińskie dają idealne zaplecze dla własnego biznesu z partnerem z Ukrainy, ułatwiają samodzielność na drodze wkraczania na rozwijający się rynek wschodniego sąsiada Polski.

Profesor Włodzimierz Wróbel nowym przewodniczącym KKPK

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO