UJ CM z nagrodą za program edukacyjny w obszarze zdrowia

Realizowany w Instytucie Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum program Europubhealth+ otrzymał pierwszą nagrodę ASPHER Deans '& Directors Award za najlepszy program edukacyjny w obszarze zdrowia publicznego w regionie europejskim. Ceremonia wręczenia odbędzie się w przyszły piątek w Londynie podczas corocznego spotkania dyrektorów i dziekanów uczelni stowarzyszonych w ASPHER.

ASPHER (Association of Schools of Public Health in the European Region / Stowarzyszenie Szkół Zdrowia Publicznego w Regionie Europejskim) to niezależna organizacja europejska zajmującą się wzmacnianiem roli zdrowia publicznego poprzez poprawę kształcenia specjalistów w dziedzinie zdrowia publicznego, a także promująca działania sprzyjające wymianie informacji i najlepszych praktyk wśród członków w celu osiągnięcia wysokich standardów edukacji i szkoleń w zakresie zdrowia publicznego w całej Europie. Do głównych celów działalności stowarzyszenia należy m.in. wspieranie profesjonalizacji pracowników służby zdrowia, wspieranie jednostek edukacyjnych stowarzyszonych w ASPHER w realizacji ich misji edukacji, szkoleń, badań naukowych, a także opracowanie modeli edukacji i szkolenia w zakresie zdrowia publicznego na wszystkich poziomach akademickich i zawodowych.

Program Europubhealth+ jest realizowany od 12 lat (najpierw jako program EuroPubHelath) przez Instytut Zdrowia Publicznego UJ CM wraz z konsorcjum 5 renomowanych uczelni europejskich: EHESP School of Public Health w Rennes (Francja), University of Sheffield’s School of Health and Related Research (Wielka Brytania), University of Granada - Andalusian School of Public Health (Hiszpania), University of Rennes 1 (Francja) oraz Maastricht University (Holandia). To 2-letnie studia magisterskie działające w ramach programu Erasmus Mundus kształcące w dziedzinie zdrowia publicznego. Na 1. roku studenci poznają - w Sheffield lub Granadzie - podstawy zdrowia publicznego, podczas 2. uczestniczą w kursach specjalizacyjnych na wybranych przez nich ścieżkach w Krakowie, Granadzie, Rennes, Paryżu lub Maastricht, praktykach oraz przygotowują pracę magisterską. Po każdym roku akademickim w Rennes odbywa się moduł integracyjny Building innovative and sustainable solutions to global health challenges zbierający wszystkich studentów w uczelni koordynującej.

Koordynatorem naukowym i zarządzającym projektem z ramienia UJ CM jest dr hab. Christoph Sowada, dyrektor Instytutu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM.

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

W Szpitalu Uniwersyteckim przyszły na świat czworaczki

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa