Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Szpital dziecięcy w Prokocimiu wyróżniony za edukowanie rodziców

Szpital dziecięcy w Prokocimiu wyróżniony za edukowanie rodziców

Projekt "Środowe spotkania dla rodziców", skierowany do matek i ojców dzieci hospitalizowanych w Oddziale Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu (USD), został wyróżniony w konkursie Zakład Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta 2017. Podczas cotygodniowych, bezpłatnych zajęć wykwalifikowany personel szpitala uczy rodziców, jak opiekować się wcześniakiem lub chorym noworodkiem.

Celem konkursu, organizowanego przez Fundację JoyAim, jest promowanie praktyk, które czynią placówkę medyczną bardziej przyjazną dla pacjenta. Finał 2. edycji odbył się 15 czerwca w Barlinku.

- "Środowe spotkania dla rodziców" to inicjatywa personelu szpitala wynikająca z potrzeby lepszej komunikacji z rodzicami naszych najmniejszych pacjentów. Cieszymy się z wyróżnienia. Jednocześnie zachęcamy rodziców wcześniaków i noworodków do regularnego korzystania z zajęć - podkreśla prof. Krzysztof Fyderek, dyrektor USD.

Pierwsze "Środowe spotkania dla rodziców" odbyły się w sierpniu 2016 roku. Projekt zakłada 7 bloków tematycznych, które są cyklicznie powtarzane. Dzięki temu każdy rodzic może skorzystać z zajęć bez względu na moment przyjęcia dziecka na oddział. Celem spotkań jest oswojenie rodziców z nową sytuacją, wytłumaczenie podstawowych pojęć medycznych związanych z pobytem dziecka w oddziale patologii i intensywnej terapii noworodka oraz przekazanie im podstawowych umiejętności, które ułatwią samodzielną opiekę nad wcześniakiem lub dzieckiem chorym. Integralną częścią cyklu są warsztaty z pierwszej pomocy w zakresie bezdechu i zakrztuszeń u niemowląt.

- Pobyt dziecka w szpitalu zawsze budzi niepokój rodziny. Jeszcze trudniej odnaleźć się w takiej sytuacji młodym rodzicom, których nowonarodzona pociecha trafiła na oddział intensywnej terapii. W silnym stresie nie zawsze są w stanie zapamiętać informacje, które przekazuje im personel medyczny. Stąd pomysł, aby w spokojnej atmosferze spróbować im to wszystko wyjaśnić - mówi dr Magdalena Panek, koordynatorka spotkań i pielęgniarka neonatologiczna.

I dodaje: - Zajęcia prowadzi interdyscyplinarny zespół, który omawia temat opieki nad dzieckiem z punktu widzenia różnych specjalności. Ułatwia to rodzinie płynne przejście z okresu hospitalizacji do pobytu w domu oraz daje szanse na bardziej efektywny proces rehabilitacji i leczenia w warunkach domowych. Zdarza się, że pobyt wcześniaka w oddziale trwa nawet 3-4 miesiące. Po tak długiej hospitalizacji rodzice z jednej strony bardzo się cieszą, że dziecko już wychodzi do domu, ale z drugiej strony są pełni obaw, czy będą w stanie samodzielnie opiekować się niemowlakiem bez fachowego wsparcia. Środowe spotkania mają ich do tego przygotować.

Informacje dotyczące aktualnego planu zajęć w ramach "Środowych spotkań dla rodziców" wywieszane są na drzwiach Oddziału Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka USD. Spotkania odbywają się o godz. 11.00.

Polecamy również
Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

W Szpitalu Uniwersyteckim przyszły na świat czworaczki

W Szpitalu Uniwersyteckim przyszły na świat czworaczki

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Wybitny hematolog patronem ronda w Krakowie-Prokocimiu

Wybitny hematolog patronem ronda w Krakowie-Prokocimiu

Widok zawartości stron Widok zawartości stron