Dotknij kultury 2018. Sztuka bez barier w Collegium Maius UJ

W ubiegłą środę w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Maius odbyła się 7. edycja wydarzenia "Dotknij kultury" promującego i wcielającego w życie idee łączenia poprzez kulturę ludzi bez względu na wiek, niepełnosprawność, pochodzenie czy poglądy. Jak co roku osoby z niepełnosprawnością miały okazję zapoznać się ze specjalnie adaptowanymi eksponatami.

Program, przygotowany przez Dział ds. Osób Niepełnosprawnych UJ i Muzeum UJ, obfitował w wiele interesujących propozycji. W sali im. Michała Bobrzyńskiego Collegium Maius uczestnicy wysłuchali pasjonującego wykładu Od czekolady do morfiny, który wygłosił prof. Jerzy Silberring z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie i wzięli udział w prezentacji portretu marszałka Józefa Piłsudskiego autorstwa Józefa Mehoffera połączonego z audiodeskrypcją i adaptacją dotykową. Następnie zwiedzili wnętrza Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Maius z uwzględnieniem potrzeb osób niewidomych i niesłyszących.

Na zakończenie środowej imprezy na dziedzińcu Collegium Maius wystąpił Stanisław Soyka z jazzowym programem Zobacz we mnie człowieka. Artyście towarzyszyli Przemek Greger, Kuba Sojka i Antoni Gralak.

"Dotknij kultury" to całoroczny cykl wydarzeń przybliżających osiągnięcia nauki i dziedzictwo kulturowe wszystkim zainteresowanym, bez względu na niepełnosprawność, poglądy, pochodzenie, czy wiek. Od 2012 r. dzięki temu wydarzeniu Collegium Maius wzbogaciło się o wiele adaptacji dotykowych, a przewodnicy muzealni i obsługa placówki doskonalą swoje umiejętności w coraz szerszym otwieraniu tego wyjątkowego miejsca na potrzeby wszystkich zwiedzających. Spotkanie, początkowo organizowane raz w roku, stopniowo przekształcało się w serię rozmaitych wydarzeń, wykładów otwartych i spotkań formalnych i nieformalnych, ale zawsze związanych z pełnym dostępem do kultury, nauki i sztuki. "Dotknij kultury" wpisało się zatem na stałe w życie akademickie i kulturalne Krakowa, a jego zwieńczeniem jest coroczny, czerwcowy koncert na dziedzińcu uniwersyteckiego muzeum.

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych

Profesor Paulina Kramarz wśród 25 Polek, które walczą o lepsze jutro

Jak kształci się psychologów w Polsce? Raport Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu SWPS