UJ przyjął 600 zagranicznych studentów w ramach programu Erasmus

Jak wynika z danych opublikowanych przez Dyrekcję Generalną ds. Edukacji i Kultury Komisji Europejskiej, w roku akademickim 2011/2012 z programu Lifelong Learning Programme: LLP-Erasmus skorzystało 841 studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, co dało 26.miejsce w zestawieniu.

Pod względem liczby studentów zagranicznych, którzy przyjeżdżali na naszą Uczelnię, Uniwersytet Jagielloński zajął 51. pozycję przyjmując 600 osób. Najwięcej studentów przyjechało w ramach umów z następującymi Wydziałami: Filozoficznym (107 osób), Zarządzania i Komunikacji Społecznej (101 osób), Filologicznym (92 osoby), Studiów Międzynarodowych i Politycznych (89 osób), Prawa i Administracji (69 osób), Lekarskim (49 osób), Historycznym (37 osób), Biologii i Nauk o Ziemi (23 osoby) oraz Polonistyki (21 osób). W tej grupie najwięcej osób było z Hiszpanii (153), Niemiec (108) i Francji (67).

Uruchomiony w 1987 roku Erasmus to program Unii Europejskiej wspierający mobilność studentów i pracowników uczelni oraz inne formy międzynarodowej współpracy szkół wyższych. Polska bierze w nim udział od roku 1998/99. Od 2014 r. kilka dotychczasowych programów edukacyjnych jak Erasmus Mundus i program Leonardo da Vinci, zastąpi nowy program Unii Europejskiej - Erasmus +.

Obecnie Uniwersytet Jagielloński posiada ponad tysiąc umów z trzydziestoma krajami, w ramach których studenci i doktoranci mogą wyjeżdżać jednorazowo w trakcie studiów I, II i III stopnia na semestr bądź cały rok do krajów figurujących w wykazie umów, by na tamtejszych uczelniach realizować program kształcenia. Stypendium Erasmus jest dostępne na wszystkich wydziałach UJ.

Data opublikowania: 23.10.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały