Dr hab. Piotr Niemiec laureatem konkursu stypendialnego "Polityki"

W niedzielę 19 października 2014 roku w Warszawie po raz 14. zostały wręczone nagrody naukowe "Polityki". Galę poprowadził redaktor naczelny tygodnika Jerzy Baczyński wraz z przedstawicielami Kapituł I i II etapu prof. dr. hab. Tomaszem Szapiro, rektorem Szkoły Głównej Handlowej, i Krzysztofem Zanussim. W tegorocznej edycji wyłoniono pięciu laureatów i dziesięciu finalistów, którzy otrzymają odpowiednio 30 tys. zł i 10 tys. zł jednorazowego stypendium. Pełne wyniki dostępne są na stronie "Polityki".

Laureatem konkursu w kategorii nauki ścisłe został dr hab. Piotr Niemiec z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Adiunkt w Katedrze Analizy Funkcjonalnej na co dzień zajmuje się topologią, która należy do najbardziej wyrafinowanych dziedzin matematyki, ale dotyczy zagadnień związanych z deformowaniem czegoś, co rozumiemy intuicyjnie - przestrzeni. Znajduje ona także praktyczne zastosowanie w fizyce, naukach komputerowych, robotyce, a nawet ekonomii. Dr hab. Piotr Niemiec jest topologiem niebywale uzdolnionym, samodzielnym i konsekwentnym. Udało mu się rozwiązać kilka otwartych problemów matematycznych, czekających na to od blisko 20 lat.

Ideą nagród "Polityki" jest promowanie wartościowego wzoru kariery z naciskiem na intelekt i pracowitość na przekór popkulturowym trendom. W konkursie mogą startować młodzi naukowcy, którzy potrafią przedstawić swoje istotne osiągnięcie z ostatnich dwóch lat - badania, publikacje czy pracę naukową lub popularnonaukową. Stypendia przyznawane są wśród naukowców reprezentujących pięć dziedzin, takich jak nauki humanistyczne, nauki ścisłe, nauki społeczne, nauki o życiu, nauki techniczne.

Data opublikowania: 20.10.2014
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały