Maturzyści z Mielca i Tarnowa zwycięzcami Konkursu Wiedzy o UJ

10.04.2024
Uczestnicy Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim mają szansę wygrać indeks najstarszej polskiej uczelni jeszcze przed zdaniem egzaminu dojrzałości. W tym roku udało się to 50 uczniom, którzy 1 października rozpoczną studia na wybranym przez siebie kierunku studiów. Z testem historycznym najlepiej poradzili sobie Mikołaj Ryszka i Marek Szczerba, zajmując ex aequo 1. miejsce.
więcej o Maturzyści z Mielca i Tarnowa zwycięzcami Konkursu Wiedzy o UJ
Kilkudziesięciu uczniów napisało próbny egzamin dojrzałości z fizyki

10.04.2024
Maturzyści z różnych stron Polski przystąpili do próbnego egzaminu maturalnego z fizyki, który zorganizowano na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Autorem arkusza jest dr Witold Zawadzki, fizyk UJ zajmujący się plazmą oraz ultraszybką spektroskopią laserową, uznany popularyzator nauki zaangażowany w ogólnopolskie konkursy "Lwiątko" i "Świetlik", nauczyciel klas uniwersyteckich w V Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie.
więcej o Kilkudziesięciu uczniów napisało próbny egzamin dojrzałości z fizyki
Studia podyplomowe poświęcone suplementom diety w ofercie UJ CM

09.04.2024
Skuteczność i bezpieczeństwo składników suplementów diety i żywności wzbogaconej to nowe studia podyplomowe na Wydziale Farmaceutycznym UJ CM. W trakcie 2 semestrów uczestnicy zapoznają się m.in. z podstawowymi definicjami, regulacjami prawnymi rejestracji i wprowadzania do obrotu omawianych produktów czy procedurami kontroli jakości i sposobami jej weryfikacji. Rekrutacja rozpocznie się 22 kwietnia br., a o zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń.
więcej o Studia podyplomowe poświęcone suplementom diety w ofercie UJ CM
Prawniczka z UJ powołana do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego

09.04.2024
Dr hab. Agnieszka Barczak-Oplustil z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego została członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego (KKPK) , która po 8 latach wraca do Ministerstwa Sprawiedliwości. Organ ten zajmie się opracowaniem regulacji z zakresu szeroko rozumianego prawa karnego materialnego, procesowego i wykonawczego, prawa karnego skarbowego oraz prawa o wykroczeniach.
więcej o Prawniczka z UJ powołana do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego
Sieci neuronowe i sztuczna inteligencja przyspieszą diagnozowanie chorób

09.04.2024
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali 1. na świecie metodę szybkiego rozpoznawania bakterii i grzybów na zdjęciach pochodzących z mikroskopów świetlnych. Nowa technologia wykorzystuje głębokie sieci neuronowe i sztuczną inteligencję. Docelowo ma ona wspomagać pracę diagnostów laboratoryjnych i lekarzy, ale będzie mogła być też stosowana w przemyśle, monitorowaniu bezpieczeństwa żywności czy pracach badawczych.
więcej o Sieci neuronowe i sztuczna inteligencja przyspieszą diagnozowanie chorób