Wyniki sortowane według etykiety: uroczystość

25.01.2021
- Obowiązkiem środowiska akademickiego jest przekazywanie kolejnym pokoleniom autentycznych świadectw o tragicznych wydarzeniach. Nasza misja ma znaczenie tym donioślejsze, że krąg bezpośrednich, naocznych świadków Zagłady kurczy się z roku na rok. Stajemy się w ten sposób strażnikami pamięci, którzy muszą ją pielęgnować dla przyszłych pokoleń – powiedział rektor UJ prof. Jacek Popiel w nagraniu, które otwiera sesję poświęconą pamięci ofiar i ocalałym z Holokaustu.
więcej o Uniwersytet Jagielloński upamiętnia rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

10.11.2020
Medal "Plus Ratio Quam Vis", najwyższe odznaczenie przyznawane przez Uniwersytet Jagielloński wręczane jest osobie szczególnie zasłużonej za działalność i dokonania dla dobra wspólnoty akademickiej, wyjątkowe zaangażowanie w sprawy życia akademickiego, realizowanie w praktyce wartości zgodnie z ideami humanizmu, tolerancji, w duchu szacunku dla prawdy, poszanowania praw i godności człowieka oraz szczególne uwrażliwienie za losy całej wspólnoty ludzkiej.
więcej o Nie siłą, lecz rozumem rozjaśnia się ciemności. UJ honoruje ks. Adama Bonieckiego
81. rocznica akcji przeciwko krakowskim profesorom. UJ oddaje hołd ofiarom

81. rocznica akcji przeciwko krakowskim profesorom. UJ oddaje hołd ofiarom

06.11.2020
6 listopada społeczność akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z członkami pozostałych krakowskich uczelni wspomina zmarłych profesorów. Uroczystości, które od 6 lat obchodzone są jako Akademicki Dzień Pamięci, wyrosły z potrzeby upamiętnienia ofiar Sonderaktiom Krakau - przeprowadzonej 6 XI 1939 podstępnej akcji gestapo, w wyniku której 183 profesorów krakowskich uczelni zesłało uwięzionych i wywiezionych do obozu koncentracyjnego.
więcej o 81. rocznica akcji przeciwko krakowskim profesorom. UJ oddaje hołd ofiarom
Najstarsi studenci UJ zainaugurowali nowy rok akademicki w sieci

Najstarsi studenci UJ zainaugurowali nowy rok akademicki w sieci

15.10.2020
W czwartek 15 października 39. rok działalności zainaugurował Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku (JUTW). W roku akademickim 2020/2021 kształcenie rozpocznie pół tysiąca studentów 60+, którzy będą zgłębiać wiedzę na 4 głównych kierunkach i 9 fakultetach. W ofercie znalazło się także 6 języków obcych. Z uwagi na epidemię transmisję skromnej uroczystości w auli Collegium Novum można było zobaczyć w internecie.
więcej o Najstarsi studenci UJ zainaugurowali nowy rok akademicki w sieci
Konsul Węgier uhonorowana medalem „Plus ratio quam vis”
relacja uroczystość

Konsul Węgier uhonorowana medalem „Plus ratio quam vis”

13.07.2020
13 lipca konsul generalna Węgier w Krakowie prof. Adrienne Körmendy otrzymała srebrny medal „Plus ratio quam vis” z rąk rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciecha Nowaka. Jedno z najwyższych odznaczeń przyznawanych przez Uniwersytet Jagielloński zostało wręczone w trakcie uroczystego posiedzenia Senatu UJ w historycznej auli Collegium Maius.
więcej o Konsul Węgier uhonorowana medalem „Plus ratio quam vis”