Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Lista pamięci

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kir

Lista pamięci

Na cmentarzach sprawdza się pamięć narodów. Tej mądrości pozostaje także wierny Uniwersytet Jagielloński ustanawiając Komitet ds. Opieki nad Grobami Profesorów UJ. Jest to pierwsza tego typu instytucja w Polsce. I zarazem dowód wdzięcznej pamięci żyjących wobec tych, którzy odeszli: profesorów krakowskiej Almae Matris. Jeżeli bowiem sami nie potrafimy pamiętać o naszych zmarłych, nie potrafimy przekazać innym potrzeby troski o taką pamięć, to nie liczmy, że ci, którzy przyjdą po nas, zechcą pamiętać o nas. Temu celowi ma również służyć zainicjowana i prowadzona przez Komitet poniższa Lista Pamięci - poczet zmarłych po 1803 roku profesorów UJ.

Staramy się ułatwić znalezienie mogił zmarłych profesorów UJ przez  podanie dokładnej lokalizacji grobów, ale także stopniowo uzupełnianych ich współrzędnych geograficznych. Wprowadzone do GPS, np. w telefonie, wskażą  lokalizację i trasę dojścia do szukanego  grobu. Znalezienie mogił ułatwi też aplikacja znajdująca się w poniższym linku: 
http://daa.pl/grobyprofesorowUJ. Aplikacja ta obejmie wkrótce  też cmentarze  Rakowicki i Salwatorski.

Zachęcamy do uzupełniania poniższej listy i tworzenia razem Pocztu Zmarłych Profesorów UJ. Ocalmy od zapomnienia naszych znakomitych uczonych.
Kontakt: komitet-pamieci@uj.edu.pl