UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

16.04.2024
Znamy wyniki jednego z najbardziej prestiżowych rankingów na świecie - QS World University Rankings by Subject 2024. W tegorocznej edycji Uniwersytet Jagielloński sklasyfikowano w 21 dyscyplinach we wszystkich 5 obszarach naukowych. Najlepiej ocenione zostały religioznawstwo, filozofia, lingwistyka, neofilologia, geografia i historia.
więcej o UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024
W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

16.04.2024
Seria wydawnicza Monografie FNP to prestiżowy cykl oryginalnych, odkrywczych i wcześniej niepublikowanych prac z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, które wyłaniane są w konkursie prowadzonym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej od 1994 roku. Właśnie ukazały się w niej kolejne książki: "Atopie Johanna Georga Hamanna" Anny Żymełki-Pietrzak oraz "Paradoksy apofatyzmu" Piotra Urbańczyka.
więcej o W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ
Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

16.04.2024
Dr hab. Adam Kanigowski, prof. UJ z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymał Nagrodę Instytutu Matematycznego PAN za rok 2024. Jury uhonorowało go za fundamentalne wyniki z zakresu układów dynamicznych i teorii ergodycznej. Naukowiec jest pierwszym w historii laureatem tej nagrody zatrudnionym w Uniwersytecie Jagiellońskim.
więcej o Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego
Czy ekrany akustyczne ochronią Ogród Botaniczny UJ przed hałasem?

12.04.2024
Od wielu lat dyrekcja i pracownicy Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego starają się o montaż ekranów dźwiękoszczelnych wzdłuż al. Powstania Warszawskiego. Podejmowane w tym zakresie inicjatywy, również w ramach Budżetu Obywatelskiego, nie odniosły zamierzonych celów. Dlatego teraz postanowili zwrócić się do wszystkich miłośników tego niezwykłego miejsca do dalszych działań w tej kwestii.
więcej o Czy ekrany akustyczne ochronią Ogród Botaniczny UJ przed hałasem?
W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

12.04.2024
Jagielloński-PET (J-PET) to pierwszy na świecie pozytronowy tomograf emisyjny działający w oparciu o scyntylatory plastikowe. Urządzenie zostało zaprojektowane i wykonane przez prof. Pawła Moskala oraz jego zespół z Zakładu Doświadczalnej Fizyki Cząstek i jej Zastosowań (grupa J-PET) Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykorzystuje innowacyjne materiały polimerowe do budowy detektorów, co znacząco obniża koszty produkcji, a przez to zwiększa dostępność badań PET dla pacjentów.
więcej o W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu