I Międzynarodowy Akademicki Turniej Koszykówki Kobiet

Turniej został zaplanowany na 10, 11 i 12 kwietnia 2010 roku. Niestety, ze względu na tragiczne wydarzenia, rozgrywki trwały jeden dzień. Zawody zostały ograniczone do fazy grupowej, gdzie drużyny walczyły według zasady „każdy z każdym” oraz do skróconej fazy finałowej, gdzie zdobywcy drugiego miejsca w grupach spotkali się w meczu o trzecie miejsce, a grupowi zwycięzcy w finale.

Uniwersytet Jagielloński (AZS UJ)
l’Université Claude Bernard Lyon
Krakowska Akademia (AZS KA)

Uniwersytet Ekonomiczny (AZS UEK)
Uniwersytet Pedagogiczny (AZS UP)
Politechnika Krakowska (AZS PK)

W meczu otwarcia gospodynie, AZS UJ, zmierzyły się z francuskim gościem – drużyną l’Université Claude Bernard Lyon (grupa A). Mimo agresywnej obrony na całym boisku i dynamicznego ataku, Francuzki uległy krakowiankom. Mecz zakończył się wynikiem 39:31.
Pierwszy mecz grupy B był starciem AZS UEK i AZS UP. Zespół Uniwersytetu Ekonomicznego, pod opieką trenerki Ewy Radzikowskiej, łatwo wygrał spotkanie (47:25).

W kolejnym meczu grupy A, AZS UJ zagrał z AZS KA. Pomimo wyrównanej walki, podopiecznym trenera Marka Grzelaka (KA) nie udało się zwyciężyć gospodyń. Wygrywając ten mecz (54:44), podopieczne trenera Dariusza Osolińskiego zagwarantowały sobie miejsce w finale.

Następne spotkanie grupy B zostało rozegrane między AZS PK a AZS UP. Zawodniczki Politechniki Krakowskiej, prowadzone przez Trenera Wojciecha Radzikowskiego,zaskakująco łatwo uległy przeciwniczkom. Mecz zakończył się zwycięstwem Uniwersytetu Pedagogicznego 45:39.
W ostatnim meczu grupy A, nasi goście z Lyonu zagrali z AZS KA. Od początku spotkanie było bardzo emocjonujące, gdyż stawką była możliwość walki o trzecie miejsce w Turnieju. W ciągu całego meczu na tablicy wyników najczęściej pojawiał się remis. Ostatecznie, po świetnej końcówce w wydaniu koszykarek trenera Roberta Crudera, l’Université Claude Bernard Lyon zwyciężył jednym punktem 37:36!

Z kolei ostatni mecz grupy B, między AZS PK a AZS UEK przyniósł Uniwersytetowi Ekonomicznemu zasłużony awans do ścisłego finału. Spotkanie zakończyło się ich pewną wygraną 54:36. Taki wynik oznaczał także drugie miejsce w grupie dla koszykarek z Uniwersytetu Pedagogicznego, prowadzonych przez Trenerkę Magdalenę Walas.

Faza grupowa:
AZS UJ – Lyon (grupa A) 39:31
AZS UEK – AZS UP (grupa B) 47:25
AZS UJ – AZS KA (grupa A) 54:44
AZS UP – AZS PK (grupa B) 45:39
Lyon – AZS KA (grupa A) 37:36
AZS UEK – AZS PK (grupa B) 54:36

W fazie finałowej rozegrane zostały dwa mecze: o trzecie i o pierwsze miejsce.
W spotkaniu o trzecie miejsce zagrały koszykarki z Francji grające przeciwko Uniwersytetowi Pedagogicznemu. Po zaciętym meczu (wynik po pierwszej połowie 16:14 dla drużyny z Lyonu), l’Université Claude Bernard Lyon wywalczył trzecie miejsce w turnieju (wynik końcowy 42:34).
Równie wiele emocji przyniosło spotkanie o pierwsze miejsce, między Uniwersytetem Jagiellońskim a Uniwersytetem Ekonomicznym. Mecz był wyrównany i do ostatniego momentu, żadna drużyna nie mogła być pewna zwycięstwa. Ostatecznie, przewagą dwóch punktów (54:52) AZS UEK wygrał mecz i zdobył pierwsze miejsce w I Międzynarodowym Turnieju Akademickiej Koszykówki Kobiet. Gospodynie zajęły drugie miejsce.

Faza finałowa:
Lyon – AZS UP 42:34
AZS UJ – AZS UEK 54:52

Podczas oficjalnego zakończenia Turnieju prezes KU AZS UJ Konrad Wełpa wraz z kierownikiem SWFiS UJ Witoldem Ziarą wręczyli puchary dla zdobywców pierwszych trzech miejsc. Dodatkowo AZS UEK zdobył nagrodę „fair play”, przewidzianą dla drużyny, która podczas zawodów sfaulowała najmniej razy. Wyłoniono także najlepszą zawodniczkę Turnieju, którą okazała się Mariola Kalinowska (AZS UP) oraz króla strzelców, którym została, rzucając w trzech meczach 53 punkty, Beata Rauch (AZS UEK).

Data opublikowania: 08.05.2010
Osoba publikująca: Łukasz Stadnicki