Publikacja prof. Ewdoksii Papuci-Władyki w prestiżowym czasopiśmie

Artykuł "Recent Polish excavations in the agora of Paphos, the ancient capital of Cyprus" autorstwa prof. Ewdoksii Papuci-Władyki, kierownika Zakładu Archeologii Klasycznej UJ, został opublikowany w najnowszym numerze "Antiquity". To renomowane, brytyjskie czasopismo, zajmujące się światową archeologią, poinformowało o uniwersyteckich badaniach wykopaliskowych w cypryjskim Pafos.

Starożytne miasto Nea Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. Jego zabytki zostały wpisane na listę UNESCO światowego dziedzictwa kulturowego. Miasto zostało założone w zachodniej części wyspy pod koniec IV lub na początku III w. p.n.e. Znajdowało się najpierw w okresie hellenistycznym w obrębie egipskiego królestwa Ptolemeuszy, a potem pod kuratelą rzymską. Od ok. 200 p.n.e. do ok. 350 n.e. pełniło rolę stolicy wyspy.

Od 2011 roku badania w Pafos prowadzi Zakład Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a pracami ekspedycji kieruje prof. Ewdoksia Papuci-Władyka. Cztery kampanie wykopaliskowe i prace studyjne zakończyły się dużym sukcesem. Badacze dowiedli m.in., że odkryta agora hellenistyczna miasta Pafos funkcjonowała w tym samym miejscu, co rzymska.

W tym roku prace były kontynuowane dzięki uzyskaniu nowego grantu z Narodowego Centrum Nauki. Wzięła w nich udział rekordowa liczba ok. 70 osób, w tym specjaliści z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Uniwersytetu w Hamburgu. Najważniejsze wyniki tegorocznej kampanii mają zostać ogłoszone po dostarczeniu wstępnego raportu do Departamentu Starożytności Cypru.

Artykuł prof. Ewdoksii Papuci-Władyki Recent Polish excavations in the agora of Paphos, the ancient capital of Cyprus dostępny jest na stronie internetowej antiquity.ac.uk.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM