71. rocznica oswobodzenia Auschwitz

Z okazji 71. rocznicy oswobodzenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w auli Collegium Novum UJ odbyła się uroczystość upamiętniająca to historyczne wydarzenie.

Odsłonięcie ławeczki Jana Karskiego

Obchody rocznicy oswobodzenia Auschwitz rozpoczęły się pod synagogą Remuh (na ulicy Szerokiej) od odsłonięcia ławeczki Jana Karskiego. Uroczystość poprowadził prof. Aleksander B. Skotnicki. W odsłonięciu pomnika udział wzięli m.in.: prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, konsul generalny USA w Krakowie Walter Braunohler, prezes Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz oraz z ramienia Rotary Club Chris Humnicki i Janusz Jędrusik.

Ławeczka Karskiego to dzieło prof. Karola Badyny z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Powstała ona z inicjatywy Chrisa Humnickiego i Rotary Club Kraków, przy wsparciu władz Krakowa, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, Małopolskich Dworców Autobusowych oraz osób indywidualnych.

Jan Karski, właściwie Jan Kozielewski, pseudonim Witold urodził się w 1914 roku w Łodzi. Zmarł 13 lipca 2000 roku w Waszyngtonie. Ukończył prawo i dyplomację na Uniwersytecie Lwowskim oraz Wołyńską Szkołę Podchorążych Rezerwy. Był prawnikiem, dyplomatą i historykiem. Po wybuchu II wojny światowej rozpoczął działalność konspiracyjną. Był kurierem i emisariuszem władz Polskiego Państwa Podziemnego. W 1982 roku jerozolimski Instytut Yad Vashem przyznał Karskiemu tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, a w 1994 roku rząd Izraela oraz rodzinne miasto Łódź przyznały mu honorowe obywatelstwo. Za swoją działalność został odznaczony m.in. dwukrotnie srebrnym krzyżem Orderu Virtuti Militari, Orderem Orła Białego i pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności USA, najwyższym amerykańskim odznaczeniem cywilnym.

Uroczystości w Collegium Novum

W dalszej części obchodów miało miejsce uroczyste posiedzenie w auli Collegium Novum UJ, w którym wzięli udział przedstawiciele władz UJ, członkowie Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego oraz zaproszeni goście. Spotkanie otworzył rektor UJ prof. Wojciech Nowak, podkreślając niezwykłą wagę uroczystości dla społeczności akademickiej oraz konieczność zachowania w pamięci tragicznych zdarzeń, które miały miejsce w czasie II wojny światowej.

Wprowadzenie do  uroczystości przedstawił prof. Igor Gościński, prezes Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego, organizatora wydarzenia.

W programie posiedzenia znalazły się następujące referaty:

• prof. Zdzisław Jan Ryn - Wspomnienie o mgr Janie Masłowskim - sekretarzu „Zeszytów Oświęcimskich"
  • dr Joanna Wardęga - Japońskie zbrodnie wojenne w Chinach: pseudomedyczne eksperymenty w Mandżurii
  • Bronisława Horowitz-Karakulska - Oświęcimska epopeja Schindlerowców
  • prof. Aleksander B. Skotnicki - Twórczość poetycka jako wyraz oporu przeciwko terrorowi obozowemu – „śpiew za drutami" sióstr Karmel

Spotkanie zakończyło się krótkim recitalem skrzypcowo-fortepianowym w wykonaniu Marii Sławek i Piotra Różańskiego.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej