Wybory władz rektorskich: UJ ma troje nowych prorektorów

Prof. Armen Edigarian, prof. Tomasz Grodzicki i prof. Dorota Malec to nowi prorektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego na kadencję 2016-2020. Swoje dotychczasowe stanowiska przez kolejne 4 lata sprawować będą prof. Jacek Popiel, prorektor ds. polityki kadrowej i finansowej oraz prof. Stanisław Kistryn, odpowiedzialny za badania naukowe i fundusze strukturalne. W spotkaniu wyborczym, które odbyło się 12 kwietnia w auli Collegium Novum, uczestniczyło 183 ze 197 elektorów.

Prorektorem ds. dydaktyki od 1 września 2016 roku będzie prof. Armen Edigarian. Zastąpi na tym stanowisku prof. Andrzeja Manię, który pełni tę funkcję już drugą i zarazem ostatnią kadencję. Prof. A. Edigarian ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1993 roku. Stopień doktora uzyskał w 1995 roku, stopień doktora habilitowanego w 2002 roku, a tytuł profesora przed pięcioma laty. Specjalizuje się w analizie zespolonej i w matematyce finansowej. W latach 2008-2011 był dyrektorem Instytutu Matematyki UJ, a od roku 2011 jest dziekanem Wydziału Matematyki i Informatyki UJ.

Zmiana nastąpi również na stanowisku prorektora ds. Collegium Medicum. Prof. Piotra Laidlera zastąpi obecny dziekan Wydziału Lekarskiego UJ CM prof. Tomasz Grodzicki. Jest on absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej im. M. Kopernika w Krakowie. Tytuł doktora nauk medycznych uzyskał w 1994 roku, tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie chorób wewnętrznych w 1999 roku, tytuł profesora nauk medycznych w 2003 roku, stanowisko profesora zwyczajnego pięć lat później. Od 15 lat kieruje Kliniką Chorób Wewnętrznych i Geriatrii UJ CM, a także Katedrą Chorób Wewnętrznych i Gerontologii UJ CM. Główne kierunki obecnych zainteresowań naukowo-badawczych prof. T. Grodzickiego koncentrują się wokół układu sercowo-naczyniowego w wieku podeszłym. Jest współautorem ok. 200 publikacji, w tym większości prac oryginalnych, rozdziałów w kilkunastu podręcznikach oraz komentarzy redakcyjnych.

Stanowisko prorektora ds. rozwoju kolegium elektorskie powierzyło prof. Dorocie Malec, prodziekanowi ds. studiów administracyjnych Wydziału Prawa i Administracji UJ. Stopień doktora nauk prawnych uzyskała w 1995 roku, stopień naukowy doktora habilitowanego osiem lat później, a tytuł naukowy profesora w 2009 roku. Od 2008 roku kieruje Katedrą Historii Administracji i Myśli Administracyjnej. Jest autorem ponad stu prac dotyczących historii państwa i prawa polskiego, historii administracji oraz historii i ustroju notariatu na ziemiach polskich. Przypomnijmy, że w obecnej kadencji za program rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego odpowiada prof. Maria-Jolanta Flis.

Nie będzie zmian na stanowiskach prorektora ds. polityki kadrowej i finansowej oraz prorektora ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych. Na kolejną kadencję wybrano prof. Jacka Popiela i prof. Stanisława Kistryna.

Przed tygodniem kolegium elektorskie wybrało na drugą kadencję dotychczasowego rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka. Kadencja nowych władz Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpocznie się 1 września tego roku i potrwa do 31 sierpnia 2020 roku.

Komunikat Uczelnianej Komisji Wyborczej z dnia 12 kwietnia 2016
Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny